W środę wieczorem do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie PiS chcą zmiany długości kadencji prezydenta.

Jak możemy przeczytać na sejmowej stronie, posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w środę projekt zmiany konstytucji, który wydłuży kadencję prezydenta i uniemożliwi ubieganie się o reelekcję.

Zobacz też: „Nie zmienia się zasad w trakcie trwania kadencji”. Konfederacja krytycznie o propozycji Gowina

Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem ustawy został upoważniony poseł Michał Wypij z Porozumienia Jarosława Gowina.

Posłowie stwierdzili w uzasadnieniu, że projekt o zmianie konstytucji zagwarantuje niezależność i bezstronność wybieranych prezydentów.

“Zmierza on do zwiększenia ustrojowych gwarancji niezależności i bezstronności Prezydenta, który będzie wybierany tylko raz, ale na jedną, dłuższą, siedmioletnią kadencję. Istota zmiany zawartej w projekcie ustawy o zmianie Konstytucji sprowadza się zatem do odstąpienia odstąpienia od zasady możliwości ponownego ubiegania się o wybór na urząd Prezydenta, przez osobę piastującą ten urząd” – głosi uzasadnienie.

Zobacz też: PiS robi tajne sondaże w kwestii frekwencji wyborczej

“Doświadczenie ustrojowe, nie tylko krajowe, wskazuje na różnice w motywach postępowania na urzędzie Prezydenta w trakcie pierwszej i drugiej kadencji, ze względu na plany polityczne osoby sprawującej urząd. W ocenie projektodawcy, wprowadzenie zasady jednej, ale dłuższej kadencji, pozwala na zwiększenie gwarancji w wypełnieniu przez osobę wybraną na urząd Prezydenta do prawidłowego wypełniania jego roli ustrojowej”.

Według posłów składających projekt, nowe prawo nie weszłoby w konflikt z prawem Unii Europejskiej ponieważ prawo UE nie reguluje kwestii zawartych w przepisach projektu.

Zobacz też: Jarosław Kaczyński uważa, że opozycja nie dorosła do demokracji

Projekt ustawy o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej ma w ogóle nie być objęty prawem Unii Europejskiej.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply