Jarosław Kaczyński uważa, że opozycja nie dorosła do demokracji

W udzielonym „Gazecie Polskiej” wywiadzie Jarosław Kaczyński ocenił, że obecna opozycja w Polsce nie dorosła do demokracji – podała w środę Polska Agencja Prasowa.

Odpowiadając na pytanie o „przemysł pogardy” wobec Lecha Kaczyńskiego, prezes PiS ocenił, że od czasów prezydentury jego brata obecna opozycja, a wówczas obóz rządzący, zachowuje się tak samo, to znaczy „nie akceptuje demokracji”. Jarosław Kaczyński tłumaczył, że „akceptowanie demokracji” polega na uznaniu przez uczestników życia publicznego, że w zależności od werdyktu wyborców mogą być w opozycji, bądź u władzy, a wszyscy działający legalnie mają prawo ubiegać się o objęcie sterów rządu i realizować swój program. Jak ocenił, obecna opozycja „nie przyjmuje tego do wiadomości”.

„[Opozycja] mówi o tym, że nie mamy demokratycznego mandatu, że chcemy zniszczyć demokrację. Choć nie ma do tego najmniejszych przesłanek” – mówił prezes PiS.

Jarosław Kaczyński uznał, że ocena jego ugrupowania odnośnie sytuacji w Polsce nie zmienia się od lat 90. Jego zdaniem PiS dąży do „zmiany postkomunistycznego porządku”, natomiast sprzeciwiają się temu „profitenci tego systemu”.

Ów porządek scharakteryzował jako „system nie służący Polsce w żadnym wymiarze”, nie pozwalający, by Polska była była liczącym się państwem na arenie międzynarodowej. Jarosław Kaczyński zauważył, że we wspieranie tego systemu zaangażowali się ludzie o „różnych życiorysach” – także zasłużeni działacze opozycji.

Prezes PiS dostrzegł „ułomność polskiej demokracji” polegającą na braku opozycji o „normalnym charakterze”. Jego zdaniem obecna opozycja nie dorosła do demokracji.

Jarosław Kaczyński ocenił, że decyzja o budowie Muzeum Powstania Warszawskiego podjęta przez jego brata rozpoczęła nową politykę historyczną polegającą na przeciwstawieniu się „pedagogice wstydu”. Według niego dzięki muzeum nastąpiło rozbudzenie postaw patriotycznych i dumy z własnej przeszłości. Proces ten jego zdaniem trwa, lecz jest atakowany i wciąż nie można stwierdzić, że zakończył się sukcesem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Kaczyński: Polska powinna być w UE

Kresy.pl / pap.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz