Funkcjonariusze Straży Granicznej i policjanci przeprowadzili w Warszawie kolejną kontrolę przewozów “na aplikację”. Zatrzymali kierowców-cudzoziemców, którzy przebywali w Polsce nielegalnie.

We wtorek funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Warszawie zatrzymali trzech mężczyzn, którzy przebywali w Polsce nielegalnie. Jak czytamy, kontrole legalności pobytu cudzoziemców podjęto wspólnie ze stołecznymi policjantami w ramach działań kontrolno-prewencyjnych, ukierunkowanych na kierowców świadczących usługi przewozu osób z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.

Akcja była prowadzona przed terminalem Lotniska Chopina oraz na Dworcu Centralnym w Warszawie. Zatrzymano trzech cudzoziemców – dwóch obywateli Gruzji oraz jednego obywatela Turcji. Cudzoziemcy na co dzień pracowali w charakterze kierowców w jednej z firm świadczących usługi przewozu osób przy wykorzystaniu popularnej aplikacji mobilnej.

Jak czytamy, “żaden z mężczyzn nie posiadał dokumentów uprawniających do legalnego pobytu na terenie naszego kraju. Ponadto dane jednego z Gruzinów figurowały w systemie SIS w celu odmowy wjazdu na terytorium państw strefy Schengen na okres 3 lat – wpisu dokonała strona czeska w związku z negatywną decyzją, jaką cudzoziemiec otrzymał w trakcie procedury o udzielenie zezwolenia na pracę na terytorium Czech”.

Przeczytaj: Kierowcy “na aplikację” bez znajomości polskiego i angielskiego. “Nie weryfikujemy znajomości językowych wśród kierowców”

“Wprawdzie mężczyzna wrócił do Gruzji, ale zmienił nazwisko przybierając nazwisko żony i wyrobił nowy dokument podróży, po to, aby móc ominąć przepisy prawa i mieć możliwość ponownego wjazdu na terytorium państw strefy Schengen, co zresztą uczynił. Drugi z Gruzinów nie opuścił naszego kraju po dwukrotnej odmowie udzielenia zgody przez wojewodę na pobyt czasowy” – podaje SG.

Z kolei obywatel Turcji poza nielegalnym statusem pobytowym, dokonał przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom z Niemiec do Polski.

To kolejny tego typu przypadek.

Podobne kontrole przewozów “na aplikację” były prowadzone w Warszawie i Krakowie w listopadzie i grudniu,

Z kolei w styczniu ub. roku funkcjonariusze Policji, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Straży Granicznej skontrolowali w województwie lubelskim 150 kierowców świadczących usługi przewozowe “na aplikację”. Ujawniono ponad 60 wykroczeń.

W maju 2022 roku informowaliśmy o pladze gwałtów w warszawskich „taksówkach na aplikację”. Gruzini, Uzbecy, Tadżycy i inni cudzoziemcy pracujący dla Ubera i Bolta gwałcili kobiety, które korzystały w Warszawie z taksówek tych firm zamawianych przez aplikację.

Czytaj także: Bolt, Uber i Glovo pod lupą Unii Europejskiej

Zobacz także: Gruzin świadczył usługi przewozowe. Trafił do aresztu za napaść seksualną

nadwislanski.strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply