Kwestia imigrantów jest obecnie jednym z głównych tematów debaty publicznej w Niemczech. Niemieckie media podkreślają, że zachętą dla nich jest wysoki socjal. Sugerują, że świadczenia należy ograniczyć bądź zmodyfikować.

Portal Deutsche Welle przywołuje w poniedziałek komentarze niemieckich gazet dotyczące kwestii imigrantów. “Szczególnie, gdy ma się do czynienia z sytuacją masowej imigracji, w tym miliona uchodźców wojennych z Ukrainy, z których wielu chce u nas pozostać, nie należy obniżać wszystkich barier zabezpieczających spójność społeczną oraz instytucje demokratyczne. Jeśli dodać do tego rozluźnienie przepisów dotyczących uzyskania obywatelstwa, uzyskamy następujący sygnał: ‘każdy, kto przybędzie, dostanie wszystko’” – zwraca uwagę Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Zdaniem medium, “nie jest jednak w żaden sposób niegodne z zasadami  człowieczeństwa niewpuszczanie migrantów do Niemiec, przejście na świadczenia rzeczowe i regulowanie dalszej imigracji. Odwieczne wezwanie do europejskiego rozwiązania tego problemu, które rzeczywiście było potrzebne już od dawna, nie zwalnia żadnego niemieckiego polityka z odpowiedzialności za naród i konstytucję”.

Zobacz: W ciągu pół roku ponad 2 mln świadczeń 500 plus dla cudzoziemców – głównie Ukraińców

Nad poziomem świadczeń socjalnych dla imigrantów zastanawia się też Augsburger Allgemeine. “Trzeba też koniecznie porozmawiać o poziomie świadczeń socjalnych, które w Niemczech są wyjątkowo hojne. To, że osoby ubiegające się o ochronę otrzymują pomoc społeczną po 18 miesiącach, mają opłacone mieszkanie i ubezpieczenie zdrowotne, nie wpłacając ani jednego euro do funduszu ubezpieczeń społecznych, powoduje ogromne niezrozumienie wśród społeczeństwa. Najlepszym rozwiązaniem byłoby tu zawarcie ogólnoniemieckiego paktu pomiędzy partiami demokratycznymi. Jeżeli im się to nie uda, istniejący w tej chwili system partyjny może się załamać” – podkreśla gazeta.

Przeczytaj: Rzym protestuje przeciwko finansowaniu przez Niemcy ściągania migrantów do Włoch. Odmowa Berlina

Pforzheimer Zeitung uważa, że niemiecka polityka migracyjna “znalazła się na rozdrożu”. Zdaniem gazety, “trzeba wybrać pomiędzy względami humanitarnymi a utrzymaniem stabilności społecznej”. “Zamiana świadczeń pieniężnych na świadczenia rzeczowe byłoby rozsądnym krokiem, ale gminy boją się biurokracji. Ponadto harmonizacja świadczeń dla osób ubiegających się o azyl w oparciu o różnice w sile nabywczej w UE była potrzebna już od dawna. W idealnym przypadku powinno to stanowić część reformy unijnego prawa azylowego, które wymaga dodatkowych negocjacji” – czytamy.

Zobacz: Konfederacja chce odebrania Ukraińcom świadczeń socjalnych

“Świadczenia socjalne w Niemczech, które są dość wysokie w porównaniu z innymi krajami członkowskimi UE, także stanowią zachętę dla migrantów, aby nie składali wniosku o azyl w Polsce czy Czechach, lecz próbowali przedostać się do Niemiec” – alarmuje z kolei Lausitzer Rundschau. “Wydaje się zatem, że wielu z nich jest zadowolonych z otrzymanych od niemieckiego państwa pieniędzy. Wysoki odsetek syryjskich uchodźców po latach pobytu w Niemczech nadal otrzymuje świadczenia społeczne i nie podjął żadnej pracy” – podkreśla medium.

W środę minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser, w nawiązaniu do wcześniejszych, nieoficjalnych zapowiedziogłosiła zaostrzenie kontroli policyjnych na granicy z Polską i Czechami. Ma to związek ze znacznym wzrostem liczby nielegalnych imigrantów w Niemczech.

Zobacz także: Scholz krytykuje Polskę. Chodzi o aferę wizowo-migracyjną

Czytaj: “Bezpieczny kredyt 2 proc.” – Polacy dopłacą do kredytów mieszkaniowych dla cudzoziemców

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply