Funkcjonariusze Straży Granicznej rozbili działającą w Warszawie grupę przestępczą pomagającą cudzoziemcom omijać polskie prawo by uzyskać prawo pobytu w naszym państwie.

“Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili grupę przestępczą specjalizującą się w organizowaniu i ułatwianiu nielegalnej migracji cudzoziemcom z państw Bliskiego Wschodu i Zakaukazia” – podał w środę portal Interia. Grupa działała od lutego 2015 roku do września 2019 roku w Warszawie. Zakładała fikcyjne podmioty gospodarcze i zawierała fikcyjne umowy o pracę. W ramach tworzenia podstaw formalnych dla uzyskania przez cudzoziemca zezwoleń na pobyt i pracę w Polsce przestępcy zapewniali imigrantom także umowy najmu.

W skład grupy wchodził 47-letni adwokat Andrzej M., pełniący rolę pełnomocnika cudzoziemców w postępowaniach w polskich urzędach. Przestępcy brali od imigrantów za legalizację ich pobytu w Polsce po 4-10 tys. euro. Do zatrzymań członków gangu doszło w po koniec listopada w Warszawie i Otwocku. W ich mieszkaniach funkcjonariusze Straży Granicznej i dokonali przeszukań i zajęcia dysków z danymi, telefonów, kart SIM, notatek z danymi personalnymi.

“Z dotychczas zebranego materiału dowodowego wiadomo, że grupa przestępcza zalegalizowała pobyt w naszym kraju kilkudziesięciu cudzoziemcom, w głównej mierze obywatelom Pakistanu i Indii, czerpiąc z tego korzyść materialną” – twierdzi rzecznik Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, ppor. Dagmara Bielec-Janas.

Zatrzymanym postawiono już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przedkładania nierzetelnych i podrobionych dokumentów, oraz umożliwienia lub ułatwienia pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Podejrzani nie trafili do aresztu tymczasowego lecz zostali zwolnieni. Adwokat musiał wpłacić 50 tys. zł poręczenia majątkowego, drugi podejrzany 40 tys zł, zaś wobec podejrzanej kobiety zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju. Według Straży Granicznej sprawa ma charakter rozwojowy.

Czytaj także: Straż Graniczna rozbiła grupę organizującą Ukraińcom nielegalne przekraczanie granicy

interia.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply