Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali podejrzane o udział w grupie przestępczej, organizującej Ukraińcom nielegalne przekraczanie granicy Polski. Wśród zatrzymanych jest urzędnik zamojskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Por. SG Dariusz Sieniecki, rzecznik prasowy Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej poinformował w czwartek, że na terenie woj. lubelskiego, a ściślej w Tomaszowie Lubelskim, Tarnawatce i Zamościu, zatrzymano trzech obywateli Polski i jednego obywatela Ukrainy. Trzem osobom prokurator przedstawił zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą trudniącą się nielegalną migracją. Jednej osobie postawiono zarzut udziału w takiej grupie.

Wśród zatrzymanych jest osoba zatrudniona w Oddziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, w zamojskiej delegaturze Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

Podczas śledztwa ustalono, że grupa przestępcza w latach 2015-2018 umożliwiła nielegalną migrację blisko 300 osobom. Łącznie uzyskano z tego tytułu ponad 130 tys. euro. Cały proceder opierał się na wystawianiu Ukraińcom za pieniądze zaproszeń do Polski przez podstawione osoby. Takie zaproszenia są podstawą do uzyskania wizy.

Sposób działania tej grupy przestępczej polegał na składaniu w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim Delegatura w Zamościu dużej liczby wniosków o wpisanie do prowadzonej przez urząd ewidencji zaproszeń cudzoziemców do Polski w celu odwiedzin. Dzięki zarejestrowaniu takiego zaproszenia, obcokrajowcy mogli ubiegać się w polskich placówkach konsularnych o wydanie wiz, uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski i innych państw Unii Europejskiej.

Wnioski te składano za pośrednictwem osób trzecich, tzw. „słupów”, na zlecenie kierownictwa grupy przestępczej. Według ustaleń śledztwa bezpośrednio po uzyskaniu polskiej wizy w oparciu o zakupione w Polsce zaproszenia, cudzoziemcy udawali się do innych państw Unii Europejskiej. Wyjeżdżali m.in. do Czech, Słowacji, Francji, a także na Litwę i Łotwę.

„Sąd Rejonowy Lublin – Zachód w Lublinie na wniosek prokuratora nadzorującego postępowanie zastosował w stosunku do wszystkich zatrzymanych osób najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy” – podał por. Sienicki. Poinformował też, że prokurator postawił urzędnikowi zamojskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego zarzut udziału w grupie przestępczej, pomocnictwa w organizowaniu nielegalnej migracji i niedopełnienia obowiązków służbowych, w celu przyjęcia korzyści majątkowej. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Lublinie.

Por. Sieniecki poinformował również, że na podstawie uzyskanego materiału dowodowego ustalono, że osoby odpowiedzialne za prowadzenie przestępczego procederu umożliwiły niezgodne z prawem przekroczenie polskiej granicy „nie mniej niż 263 obywatelom Ukrainy, uzyskując z tego tytułu korzyść majątkową w wysokości nie mniejszej niż 131,5 tys. euro”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

W trakcie przeprowadzonych przeszukań w mieszkaniach zatrzymanych, zabezpieczono dokumentację służbową, dotyczącą wnioskowania i wydania zaproszeń dla 263 obywateli Ukrainy w zamojskiej delegaturze Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jak dotąd w prowadzonym w tej sprawie śledztwie, zarzuty dotyczące organizowania nielegalnej migracji i udziału w grupie przestępczej przedstawiono 13 osobom. Pięć z nich usłyszało zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Podejrzani to Polacy, Ukraińcy i Niemcy. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Przypomnijmy, że spośród 45 tys. cudzoziemców skontrolowanych w ubiegłym roku przez funkcjonariuszy Straży Granicznej pod względem legalności pobytu, w przypadku ponad 26 tys. osób, czyli więcej niż połowy, stwierdzono nieprawidłowości.

Jak informowaliśmy wcześniej, kontrola przeprowadzona przez Warmińsko-Mazurską Straż Graniczną wykazała, że w warunkach coraz większego napływu imigrantów zarobkowych, blisko co czwarty obcokrajowiec decyduje się na pracę „na czarno”. Najczęściej nielegalnie zatrudniano pracowników z Ukrainy i Białorusi. Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w firmach z branż budowlanej, rolniczej, gastronomicznej, turystycznej, transportowej oraz, co ciekawe, w w firmach zajmujących się pośrednictwem pracy.

Przeczytaj także: Straż Graniczna rozbiła gang sprzedający Ukraińcom polskie paszporty

PAP / RIRM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply