Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Krościenku rozbili grupę przestępczą, która podrabiała polskie dokumenty dla obywateli Ukrainy.

O śledztwie prowadzonym przez Straż Graniczną na Podkarpaciu pisze lokalny portal nowiny24.pl. Funkcjonariusze zajęli się gangiem przerzucającym obywateli Ukrainy do Wielkiej Brytanii. W razie potrzeby przestępcy fałszowali dla Ukraińców polskie dokumenty tożsamości. “Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy, liderem grupy był 32-letni bezrobotny mieszkaniec Przemyśla. On koordynował działania podległych mu osób zarówno na Ukrainie jak i w Polsce. Ukraińscy członkowie grupy mieli za zadanie wynajdować w swoim kraju osoby chętne do wyjazdu do Anglii. Mieli także przekazywać ich fotografie do Polski” – nowiny24.pl cytują mjr Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Za zorganizowanie przejazdu do Wielkiej Brytanii Ukraińcy płacili przestępcom po 3-4 tys. euro. Jeśli zaś Ukraińcy kupowali jedynie sfałszowany paszport lub dowód osobisty musieli zapłacić po 2-3 tys. euro. Przestępcy przerabiali prawdziwie dokumenty osobiste wydawane przez polskie urzędy. Na podstawie zdjęć przysyłanych przez Ukraińców wyszukiwali podobnych do nich obywateli Polski tak by łatwiej było przerobić paszport lub dowód osobisty.  Obywatelom Polski płacili za oddanie dokumentu 200-500 zł.

Przestępcy przerzucili do Wielkiej Brytanii kilkunastu Ukraińców. Prokuratura Okręgowa w Przemyślu postawiła już zarzuty czterem osobom. Są to zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, kierowania tą grupą (dla lidera) a także pomocnictwo do przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom i zbywania polskich dokumentów tożsamości. Wobec kierującego grupą w Polsce prokurator wystąpił o areszt tymczasowy, podobnie jak wobec Ukraińca organizującego przestępcze działania w swoim kraju. Wobec dwóch innych członków grupy wnioskował o zakaz opuszczania kraju i dozór policji. Możliwe są zarzuty dla kolejnych osób.

Czytaj także: Straż Graniczna zatrzymała Ukraińca z banderowską flagą. Prokuratura umorzyła sprawę

nowiny24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply