Straż Graniczna zatrzymała Ukraińca z banderowską flagą. Prokuratura umorzyła sprawę

W wyniku działań Straży Granicznej w Dorohusku zatrzymano Ukraińca, który na przedniej szybie ciężarówki miał zawieszoną czarno-czerwoną, banderowską flagę. Twierdził, że nie są to barwy OUN-UPA, lecz ukraińskiej drużyny piłkarskiej. Sprawą zajęła się prokuratura, ale szybko umorzyła ją z braku znamion czynu zabronionego.

W dniu 16 września br. tir prowadzony przez obywatela Ukrainy chciał przejechać przez drogowe przejście graniczne w Dorohusku na stronę ukraińską. Jak poinformował rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, funkcjonariusze SG zauważyli, że w kabinie kierowcy, na przedniej szybie, ma on zawieszony proporzec w czerwono-czarnych barwach OUN-UPA. Pogranicznicy uznali banderowską flagę za zabroniony symbol nawołujący do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Kierowca został zatrzymany, a sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Chełmie w oparciu o artykuł 256 kodeksu karnego (publiczne propagowanie faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa lub nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych).

O sprawie jako pierwszy napisał lokalny tygodnik powiatu krasnostawskiego „Nowy Tydzień”.

„Za nawoływanie do nienawiści i propagowanie totalitarnego ustroju państwa odpowie zatrzymany w niedzielę (16 września) Ukrainiec. Bezczelny i pewny siebie kierowca tira podjechał do odprawy granicznej w Dorohusku z flagą banderowską rozwieszoną na szybie kabiny. Funkcjonariusze zatrzymali Ukraińca” – pisał tygodnik.

Ukrainiec został zatrzymany i trafił do prokuratury w Chełmie, celem złożenia wyjaśnień. Sprawę szybko przekazano jednak do Prokuratury Rejonowej Lublin-Południe, która prowadzi postępowania dotyczące nawoływania do do nienawiści na tle różnic narodowościowych.

Okazało się jednak, że sprawa Ukraińca eksponującego banderowską flagę na przedniej szybie samochodu została umorzona – przed wszczęciem postępowania. Prokurator zadecydował o umorzeniu sprawy wobec braku znamion czynu zabronionego, bez uzasadnienia.

Jak poinformowała w rozmowie prokurator Agnieszka Kępka, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie, Ukrainiec został przesłuchany. Zeznał, że samochód którym jechał nie należy do niego. Twierdził, że nie są to barwy UPA, tylko ukraińskiej drużyny piłkarskiej (przypuszczalnie chodziło o Karpaty Lwów). Według prok. Kępki, prokurator zajmujący się sprawą uznał, że sam fakt posiadania takiej flagi, szczególnie w kontekście zeznań obywatela Ukrainy, nie spełnia znaniom czynu zabronionego. Dał zatem wiarę tłumaczeniom Ukraińca, który został wypuszczony.

Jest to już kolejna sytuacja tego rodzaju. Od kilku lat w Polsce notowano się coraz większą liczbę incydentów związanych z obecnością w samochodach prowadzonych przez Ukraińców flag banderowskich. Zjawisko to zaczęło być widoczne w 2014 roku, w związku z tzw. EuroMajdanem, na którym była wyraźnie obecna symbolika banderowska, tym flagi OUN-UPA. Wyraźny wzrost przypadków umieszczania w samochodach ciężarowych chorągiewek w barwach OUN-UPA, zdaniem polskich kierowców, nastąpił jesienią 2015 roku.

Przeczytaj: Ukrainiec eksponuje banderowską flagę w polskiej ciężarówce [FOTO]

Czytaj również: Straż Graniczna zmusiła mera Czortkowa do zdjęcia banderowskiej flagi w samochodzie

Zobacz:Banderowska flaga w kolejnej polskiej ciężarówce [+VIDEO]

W 2016 roku komendant przejścia granicznego w Dorohusku zaznaczał, że polscy pogranicznicy proszą wjeżdżających do Polski Ukraińców, by ściągali flagi UPA umieszczane za szybami przednimi, żeby symbole te nikogo w Polsce nie prowokowały. Jednak po przekroczeniu granicy są one wyciągane i przyczepiane z powrotem.

W niektórych przypadkach prokuratura wszczynała postępowanie w takich sprawach. W zasadzie wszystkie skończyły się umorzeniem.

Przeczytaj: Banderowska flaga w samochodzie. Policja i Prokuratura: to tylko „publiczne ujawnienie własnego poglądu”

Przypomnijmy, że umożliwienie skutecznego ścigania w sytuacjach publicznego symboliki banderowskiej miała zapewniać nowelizacja ustawy o IPN autorstwa posłów Kukiz’15.

KRESY.PL

19 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • Wolyn1943
   Wolyn1943 :

   @jazmig
   Nie tak szybko z tym zwalnianiem prokuratora! To pewnie jakiś szeregowy urzędnik najniższego szczebla prokuratury, na którego biurko trafił ten śmierdzący kartofel. A on (zapewne) dobrze pamięta, co mówiono na prokuratorskiej operatywce wyższego szczebla: wicie, rozumicie, no niby jest ta stawa o IPN, ale rozszedł się smród po świecie i póki nie ucichnie, lepiej dmuchać na zimne, rżnąć głupa i udawać że nie dostrzega się problemu (po co nam jakieś protesty ambasady Ukrainy!). I dalej, mniej więcej w tym tonie… Żenujące jest natomiast to, że Straż Graniczna zatrzymuje banderowca (i słusznie!), przekazuje w dobrej wierze sprawę do Prokuratury, a ta udaje że nie ma problemu. Chaos Państwa razi w oczy! Należałoby na forum Sejmu, zadać pytanie o obowiązywanie ustaw w naszym kraju, szczególnie tej o IPN. I niech Ziobro oficjalnie zadeklaruje stanowisko Prokuratury. Uprawiamy kpiny z prawa czy je stosujemy!

    • Wolyn1943
     Wolyn1943 :

     @Gaetano
     To prawda, ilość posłów, którzy trzymają pion w sprawach relacji polsko-ukraińskich, jest ledwie garstka. Jednak interpelację poselską może złożyć pojedynczy poseł, a minister danego resortu, do którego owa interpelacja jest kierowana ma psi obowiązek na nią odpowiedzieć (osobiście lub przez wyznaczonego reprezentanta).

     • Gaetano
      Gaetano :

      @Wolyn1943 Owszem, lecz problem w tym, że nic się nie zmieniło (chyba że na gorsze) i państwo nadal istnieje tylko teoretycznie. Jeżeli ktoś z tych kilku posłów, choć głównie ciężar spoczywa zawsze na Winnickim, skieruje zapytanie w tej materii, który uzyska co najwyżej rozmemłaną odpowiedź w stylu ciapatego, a towarzystwo nadal będzie robiło swoje.

   • JeszczePolska
    JeszczePolska :

    @Kojoto
    Choćby to był najgorszy zbrodniarz , psychol,bandzior..kryterium “przydatności” dla wuja sama…jest jedno :ma szczekać na Rosję wszelkimi metodami poniżać i obrażać Rosjan /obrzydzanie przyszłych ofiar,casus Kadafiego, Husseina, Asada, Chaweza/i prowadzić wojnę psychologiczną, informacyjną w końcu szykować się do wojny.Poza tym na skutek masowego grabienia Ukrainy przez wiadomą nację miejscową i przyjezdną/lasy, firmy, ziemia, bogactwa naturalne/ my mamy ich utrzymywać i dotować żeby nie zdechli z głodu albo nie wynieśli parlamentu na widłach.
    My natomiast możemy zdechnąć, od podatków drogiego gazu, prądu, wody, śmieci, żywności!
    Ci co niestety zwalili się do Polski,mogą nas mordować / piłkarz Knurowa/,, rozjeżdżać dzieci po pijanemu/Jelenia Góra/napadać/Chełm/obrażać, okradać, grozić Wołyniem/ pijany pod dyskoteką/nazywać Polki k…mi, ryczeć w Przemyśli “Jeszcze Polska nie zginęła, ale zginąć musi, jeszcze Polak Ukraińcowi buty czyścić musi”,namawiać do anarchii na portalach finansowanych przez NASZE podatki , przemycać broń i podobno duże ilości dopalaczy i narkotyków dla naszych dzieciaków, przywlec żółtaczkę i odrę oraz ASF.
    https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-dziennikarz-polsce-chce-ukrainizowac-polski-majdan/

    My mamy harować jak woły, siedzieć cicho i płacić na nich podatki, oraz kupować drogi gaz z USA!
    Podobno tak wygląda wolność i demokracja i wstawanie z kolan!

   • Tutejszym
    Tutejszym :

    @JeszczePolska Niestety masz rację, ale jakie mamy wyjście?
    Obawiam się, że są to obecnie “koszty uboczne” realizacji naszych polskich postulatów.
    Sytuacja zmienia się dynamicznie, osobiście czekam na “lepsze czasy”.

    • Kojoto
     Kojoto :

     @Tutejszym – O jakich lepszych czasach Pan mówisz? Kiedy w Polsce każdy szowinista ukraiński będzie chodził z karabinem w rękach? “Koszty uboczne”? Przepraszam, ale chyba Pan się w głowę niechcący uderzył.

 1. vader213
  vader213 :

  to się dobrze nie skończy i tzw “prokuratura” będzie zbierać ukraińskie trupy z polskich drug już niebawem bo cierpliwość się kończy i to łajdactwo o nazwie “prokuratura” chyba dobrze o tym wie a może sami generują i nawołują do linczów bo wniosek tego taki że dobrze mieć przy sobie stalową łyżkę do wymiany opon na ukraińskich banderowskich potworów

 2. Gaetano
  Gaetano :

  Działania wymiaru niesprawiedliwości są tylko następstwem zaleceń “polskich” władz, które w osobie m.in. cichockiego stwierdziły wprost i bezczelnie, że “ustawa o IPN będzie działać, ale nie będą stawiane zarzuty” – już pomijając to, że trzeba być wyjątkową m***ą, by puścić coś takiego w eter. Równie dobrze ten ukr mógłby powiedzieć tzw. prokuratorowi, że ta szmata symbolizuje barwy rodzinne jego 1000-letniego rodu i ten uznałby wyjaśnienia ścierwa za zadowalające.

 3. Accipiter
  Accipiter :

  To ścierwo napluło by Polakowi w twarz twierdząc, że ma taki mokry oddech to też dla vanderofilów w prokuraturze był o by ok. Ktoś powinien prześwietlić tego prokuratora czy to czasem nie rezun udając Polska. Choć i bez tego bym go zwolnił.