Straż Graniczna zatrzymała Ukraińca z banderowską flagą. Prokuratura umorzyła sprawę

W wyniku działań Straży Granicznej w Dorohusku zatrzymano Ukraińca, który na przedniej szybie ciężarówki miał zawieszoną czarno-czerwoną, banderowską flagę. Twierdził, że nie są to barwy OUN-UPA, lecz ukraińskiej drużyny piłkarskiej. Sprawą zajęła się prokuratura, ale szybko umorzyła ją z braku znamion czynu zabronionego.

W dniu 16 września br. tir prowadzony przez obywatela Ukrainy chciał przejechać przez drogowe przejście graniczne w Dorohusku na stronę ukraińską. Jak poinformował rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, funkcjonariusze SG zauważyli, że w kabinie kierowcy, na przedniej szybie, ma on zawieszony proporzec w czerwono-czarnych barwach OUN-UPA. Pogranicznicy uznali banderowską flagę za zabroniony symbol nawołujący do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Kierowca został zatrzymany, a sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Chełmie w oparciu o artykuł 256 kodeksu karnego (publiczne propagowanie faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa lub nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych).

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

470 PLN    (2.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

O sprawie jako pierwszy napisał lokalny tygodnik powiatu krasnostawskiego „Nowy Tydzień”.

„Za nawoływanie do nienawiści i propagowanie totalitarnego ustroju państwa odpowie zatrzymany w niedzielę (16 września) Ukrainiec. Bezczelny i pewny siebie kierowca tira podjechał do odprawy granicznej w Dorohusku z flagą banderowską rozwieszoną na szybie kabiny. Funkcjonariusze zatrzymali Ukraińca” – pisał tygodnik.

Ukrainiec został zatrzymany i trafił do prokuratury w Chełmie, celem złożenia wyjaśnień. Sprawę szybko przekazano jednak do Prokuratury Rejonowej Lublin-Południe, która prowadzi postępowania dotyczące nawoływania do do nienawiści na tle różnic narodowościowych.

Okazało się jednak, że sprawa Ukraińca eksponującego banderowską flagę na przedniej szybie samochodu została umorzona – przed wszczęciem postępowania. Prokurator zadecydował o umorzeniu sprawy wobec braku znamion czynu zabronionego, bez uzasadnienia.

Jak poinformowała w rozmowie prokurator Agnieszka Kępka, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie, Ukrainiec został przesłuchany. Zeznał, że samochód którym jechał nie należy do niego. Twierdził, że nie są to barwy UPA, tylko ukraińskiej drużyny piłkarskiej (przypuszczalnie chodziło o Karpaty Lwów). Według prok. Kępki, prokurator zajmujący się sprawą uznał, że sam fakt posiadania takiej flagi, szczególnie w kontekście zeznań obywatela Ukrainy, nie spełnia znaniom czynu zabronionego. Dał zatem wiarę tłumaczeniom Ukraińca, który został wypuszczony.

Jest to już kolejna sytuacja tego rodzaju. Od kilku lat w Polsce notowano się coraz większą liczbę incydentów związanych z obecnością w samochodach prowadzonych przez Ukraińców flag banderowskich. Zjawisko to zaczęło być widoczne w 2014 roku, w związku z tzw. EuroMajdanem, na którym była wyraźnie obecna symbolika banderowska, tym flagi OUN-UPA. Wyraźny wzrost przypadków umieszczania w samochodach ciężarowych chorągiewek w barwach OUN-UPA, zdaniem polskich kierowców, nastąpił jesienią 2015 roku.

Przeczytaj: Ukrainiec eksponuje banderowską flagę w polskiej ciężarówce [FOTO]

Czytaj również: Straż Graniczna zmusiła mera Czortkowa do zdjęcia banderowskiej flagi w samochodzie

Zobacz:Banderowska flaga w kolejnej polskiej ciężarówce [+VIDEO]

W 2016 roku komendant przejścia granicznego w Dorohusku zaznaczał, że polscy pogranicznicy proszą wjeżdżających do Polski Ukraińców, by ściągali flagi UPA umieszczane za szybami przednimi, żeby symbole te nikogo w Polsce nie prowokowały. Jednak po przekroczeniu granicy są one wyciągane i przyczepiane z powrotem.

W niektórych przypadkach prokuratura wszczynała postępowanie w takich sprawach. W zasadzie wszystkie skończyły się umorzeniem.

Przeczytaj: Banderowska flaga w samochodzie. Policja i Prokuratura: to tylko „publiczne ujawnienie własnego poglądu”

Przypomnijmy, że umożliwienie skutecznego ścigania w sytuacjach publicznego symboliki banderowskiej miała zapewniać nowelizacja ustawy o IPN autorstwa posłów Kukiz’15.

KRESY.PL

19 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Wolyn1943
   Wolyn1943 :

   @jazmig
   Nie tak szybko z tym zwalnianiem prokuratora! To pewnie jakiś szeregowy urzędnik najniższego szczebla prokuratury, na którego biurko trafił ten śmierdzący kartofel. A on (zapewne) dobrze pamięta, co mówiono na prokuratorskiej operatywce wyższego szczebla: wicie, rozumicie, no niby jest ta stawa o IPN, ale rozszedł się smród po świecie i póki nie ucichnie, lepiej dmuchać na zimne, rżnąć głupa i udawać że nie dostrzega się problemu (po co nam jakieś protesty ambasady Ukrainy!). I dalej, mniej więcej w tym tonie… Żenujące jest natomiast to, że Straż Graniczna zatrzymuje banderowca (i słusznie!), przekazuje w dobrej wierze sprawę do Prokuratury, a ta udaje że nie ma problemu. Chaos Państwa razi w oczy! Należałoby na forum Sejmu, zadać pytanie o obowiązywanie ustaw w naszym kraju, szczególnie tej o IPN. I niech Ziobro oficjalnie zadeklaruje stanowisko Prokuratury. Uprawiamy kpiny z prawa czy je stosujemy!

    • Wolyn1943
     Wolyn1943 :

     @Gaetano
     To prawda, ilość posłów, którzy trzymają pion w sprawach relacji polsko-ukraińskich, jest ledwie garstka. Jednak interpelację poselską może złożyć pojedynczy poseł, a minister danego resortu, do którego owa interpelacja jest kierowana ma psi obowiązek na nią odpowiedzieć (osobiście lub przez wyznaczonego reprezentanta).

     • Gaetano
      Gaetano :

      @Wolyn1943 Owszem, lecz problem w tym, że nic się nie zmieniło (chyba że na gorsze) i państwo nadal istnieje tylko teoretycznie. Jeżeli ktoś z tych kilku posłów, choć głównie ciężar spoczywa zawsze na Winnickim, skieruje zapytanie w tej materii, który uzyska co najwyżej rozmemłaną odpowiedź w stylu ciapatego, a towarzystwo nadal będzie robiło swoje.

   • JeszczePolska
    JeszczePolska :

    @Kojoto
    Choćby to był najgorszy zbrodniarz , psychol,bandzior..kryterium „przydatności” dla wuja sama…jest jedno :ma szczekać na Rosję wszelkimi metodami poniżać i obrażać Rosjan /obrzydzanie przyszłych ofiar,casus Kadafiego, Husseina, Asada, Chaweza/i prowadzić wojnę psychologiczną, informacyjną w końcu szykować się do wojny.Poza tym na skutek masowego grabienia Ukrainy przez wiadomą nację miejscową i przyjezdną/lasy, firmy, ziemia, bogactwa naturalne/ my mamy ich utrzymywać i dotować żeby nie zdechli z głodu albo nie wynieśli parlamentu na widłach.
    My natomiast możemy zdechnąć, od podatków drogiego gazu, prądu, wody, śmieci, żywności!
    Ci co niestety zwalili się do Polski,mogą nas mordować / piłkarz Knurowa/,, rozjeżdżać dzieci po pijanemu/Jelenia Góra/napadać/Chełm/obrażać, okradać, grozić Wołyniem/ pijany pod dyskoteką/nazywać Polki k…mi, ryczeć w Przemyśli „Jeszcze Polska nie zginęła, ale zginąć musi, jeszcze Polak Ukraińcowi buty czyścić musi”,namawiać do anarchii na portalach finansowanych przez NASZE podatki , przemycać broń i podobno duże ilości dopalaczy i narkotyków dla naszych dzieciaków, przywlec żółtaczkę i odrę oraz ASF.
    https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-dziennikarz-polsce-chce-ukrainizowac-polski-majdan/

    My mamy harować jak woły, siedzieć cicho i płacić na nich podatki, oraz kupować drogi gaz z USA!
    Podobno tak wygląda wolność i demokracja i wstawanie z kolan!

 1. vader213
  vader213 :

  to się dobrze nie skończy i tzw „prokuratura” będzie zbierać ukraińskie trupy z polskich drug już niebawem bo cierpliwość się kończy i to łajdactwo o nazwie „prokuratura” chyba dobrze o tym wie a może sami generują i nawołują do linczów bo wniosek tego taki że dobrze mieć przy sobie stalową łyżkę do wymiany opon na ukraińskich banderowskich potworów

 2. Gaetano
  Gaetano :

  Działania wymiaru niesprawiedliwości są tylko następstwem zaleceń „polskich” władz, które w osobie m.in. cichockiego stwierdziły wprost i bezczelnie, że „ustawa o IPN będzie działać, ale nie będą stawiane zarzuty” – już pomijając to, że trzeba być wyjątkową m***ą, by puścić coś takiego w eter. Równie dobrze ten ukr mógłby powiedzieć tzw. prokuratorowi, że ta szmata symbolizuje barwy rodzinne jego 1000-letniego rodu i ten uznałby wyjaśnienia ścierwa za zadowalające.