Ukraiński kierowca pracujący w polskiej firmie przewozowej umieścił za przednią szybą ciężarówki flagę UON-UPA, z którą jeździł przez Polskę do Niemiec. Lokalne i ogólnopolskie media nie chciały zająć się sprawą. Z kolei firma twierdzi, że Ukrainiec „nie był świadomy”, że może urażać Polaków.

Na rozładunku w Niemczech jeden z polskich kierowców zauważył samochód polskiej firmy przewozowej Juhnke, który za przednią szybą miał zamocowane dwie flagi: ukraińską oraz czerwono-czarną OUN-UPA.Nie udało mu się porozmawiać z Ukraińcem, który prowadził pojazd. Zrobił jednak zdjęcie. Jego zdaniem, jeżeli w Niemczech kierowca miał flagę OUN-UPA za szybką, to nie ściągał jej wracając do bazy w Polsce.Kierowca poinformował o sprawie lokalne media oraz miejscowe władze w Kamieniu Krajeńskim, gdzie firma ma swoją siedzibę. Nie były one jednak zainteresowane sprawą. W jednej z lokalnych gazet dziennikarze nie tylko nie wykazali chęci zajęcia się tematem, ale również stwierdzili w rozmowie z interweniującym kierowcą, że na Ukrainie czerwono-czarne flagi są traktowane raczej jako symbole narodowe. Kierowca informował o sprawie również portal wPolityce.pl oraz Telewizję Republika, ale nie spotkało się to z żadną odpowiedzią.

Lokalne władze przekazały zaś informację firmie Juhnke. „Podejrzewałem, że w tej firmie nie będą chcieli się tym zająć, więc po tygodniu do nich zadzwoniłem”– powiedział kierowca. Jak twierdzi, jego telefon spotkał się z nieprzyjemnym przyjęciem. Powiedziano mu, że Ukraińca nie spotkają żadne poważniejsze konsekwencje, a on sam tłumaczył, że zarówno flagę ukraińską, jak i czerwono-czarną kupił w pakiecie i nie wiedział, że może to być dla Polaków obraźliwe. „Powiedzieli mi, że jeżeli mnie to obraża, to mogę sobie skierować sprawę na drogę prawną, ale jak chciałem, żeby to oni się do tego odnieśli”– powiedział kierowca. Dodał, że zagrożono mu bliżej niesprecyzowanymi konsekwencjami prawnymi i zerwano kontakt.

Kierowca z którym rozmawialiśmy przyznaje, że to nie pierwszy raz, gdy widział flagę OUN-UPA w pojeździe, będąc w trasie. Jego zdaniem w Niemczech sytuacja, w której ktoś zawieszałby za szybą jakieś symbole obraźliwe dla Niemców byłyby nie do pomyślenia.

Skontaktowaliśmy się z firmą Juhnke, której przedstawiciel poinformował nas, że kierowca „nie był świadomy”, że eksponowanie flagi OUN-UPA może być obraźliwe. Otrzymał jednak pouczenie i naganę. Zapewniono nas również, że była to pierwsza sytuacja tego rodzaju, a żaden z kierowców nie używa takich symboli. Firma Juhnke potwierdza, że zatrudnia więcej kierowców z Ukrainy. Na pytanie, czy firma potępia symbolikę OUN-UPA odpowiedziano nam, że jej nie popiera.

W ostatnim czasie w polskich firmach przewozowych zaczęło pojawiać się coraz więcej Ukraińców. Zdaniem kierowcy z którym rozmawialiśmy rzeczywiście ostatnio zaczęło ich przybywać. Wcześniej było ich bardzo mało. Od jesieni wyraźnie zaczęło pojawiać się coraz więcej ukraińskich flag za szybami ciężarówek na polskich numerach rejestracyjnych. Potwierdza to również firma Juhnke, według której w ostatnim czasie w polskich firmach przewozowych pojawiło się więcej ukraińskich kierowców. Jednak jak podkreśla kierowca, który postanowił zająć się sprawą banderowskich flag, w polskich ciężarówkach prowadzonych przez Ukraińców obok flag ukraińskich zaczęły pojawiać się również czerwono-czarne flagi OUN-UPA

„Jeżeli Ukraińcy chcą u nas pracować, to niech zachowują się jak Polacy za granicą i nie zadrażniają. Dostają od nas pracę, więc powinni nas szanować, a nie pluć nam w twarz”– uważa kierowca.

Ciężarówka sfotografowana na początku lutego w Niemczech. Fot. Kresy.pl

Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

a

27 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. upadlina
  upadlina :

  flaga zwyrodnialców z upa w ciężarówce polskiej firmy ??!! Za wsiarz dziada upadlińskiego i won z powrotem na upadlinę!!…….. Mam nadzieję, że doczekam czasów, kiedy w naszym kraju ta czerwono-czarna ściera będzie traktowana tak jak symbolika nazistowska, a używający jej będą bezwzględnie karani !!

  • pro_patria :

   Przez takie wyprane umysły, jak michal_mieczyslaw motłoch upaiński nie obawia się eksponować banderowskiech szmat. NIKOGO W POLSCE „bogata” (pewnie tak bogata jak historia tworu-bankruta) histioria banderowskiej szmaty nie obchodzi. Reprezentuje zwyrodniałych morderców naszych dzieci, kobiet, starców i nie ma prawa tu powiewać !!! Jesteś albo owładnientym ślepą rusofobią kretynem lub upaińcem żebrzącym w moim kraju o wsparcie. Nikt normalny nie obraża pamięci naszych bestialsko pomordowanych Rodaków.

    • pro_patria :

     Oczywiście, nie myliłem się, mamy tu upaińca. Oni są tak prości w swoim debiliźmie, że jak ten imbecyl kierowca ciężarówki operują kilkoma pustymi frazesami: „Nie wiedziałem, że czerwono-czarna szmata obraża Polaków”, „rosyjski agent”, „wpływ Moskala”, „pachołek Moskwy” etc. Na nic więcej was nie stać. Prawda jest jedna: jesteś częścią kraju bankruta, który jest zbudowany na krwi i cierpieniu dziesiątków tysięcy pomordowanych. Dlaczego tu się ukrywasz i nie walczysz jak mężczyzna z Rosjanami o wolność banderlandu ??? Poczytaj poniżej co w moim kraju o motłochu myślą PRAWDZIWI POLSCY PATRIOCI.

    • cinderella49 :

     Michał-Mieczysław-chcesz sie licytowac, kto więcej zabił Polaków-Moskal czy Ukrainiec? Czy to wazne? Oczywiscie juz przemycasz,ze miało to miejsce pod okupacją Abwery-NKWD- i cóż z tego? Czy dlatego,że była okupacja, Polacy mordowali masowo swoich sąsiadów? A kto ochoczo wymordował włodzimierskich Żydów i zakopcował- głównie w Piatydniach? Zresztą nie tylko włodzimierskich, dziwne,że zydzi o to sie nie upominają. Oczywiście Niemcy odpowiadają, bo rządzili, ale czyimi rękami? Tak czy inaczej-czarno-czerwona flaga chluby nie przynosi, podobnie zresztą, jakby ktoś w Polsce wywiesił sobie czerwona flagę z sierpem i młotem lub ze swastyką.

     • lester :

      Rosjanie regularnie wjeżdżaja do Poski z flagami z sierpem i młotem oraz takimi malunkami. Flagi z komunistycznymi symbolami wywieszali ostatnio na mistrzostwach europy w pilce recznej, wczesniej na siatkówce. Niestety portal kresy.pl o tym nie pisze bo to nie po jego prorosyjskiej linii propagandowej.
      Tak samo jak milczy na temat wielkrotnego obrażania Polaków w rosyjskich programach politycznych.

     • upadlina
      upadlina :

      wejdź na strony typu tvn24 i zobacz jaka tam jest cenzura!! 90% postów jakie są na tym portalu w ogóle by tam ie zostało dopuszczonych!! Oficjalnie Rosja nie gloryfikuje stalinizmu, a to, że jacyś Rosjanie posługują się prywatnie tą symboliką…….. no to w niemczech są też neonaziści, którzy posługują się symboliką nazizmu!!………..Na banderowskiej upadlinie zaś ludobójcy i zbrodniarze z OUN-UPA są gloryfikowani oficjalnie przez władze kijowskiej junty a ich pomniki pojawiają się jak grzyby po deszczu!!!!!!

 2. pro_patria :

  Niestety to nie jest odosobniony przypadek. Większość upaińców przyjeżdżających do nas handlować przemycanym towarem eksponuje je w samochodach, lecz polska Straż Graniczna ich nie cofa z powrotem. Były też przypadki, że zwykli obywatele reagowali, wzywali policję, ale sprawy były umarzane, gdyż wszyscy upaińcy propagujące banderowską symbolikę używają standardowego, ogranego tekstu: nie wiedzieli, że obrażają Polaków. Poza tym brak reakcji władz i mediów na obronę godności naszej Ojczyzny tylko rozzuchwala banderowców w wyniszczaniu wszystkiego, co polskie. Na upainie jakiekolwiek wyeksponowanie polskich symboli narodowych w samochodzie zakończyłby się jego totalnym zniszczeniem i wystosowaniem przez lokalne szumowiny odpowiedniej noty do władz polskich. W ten sposób sie kształtuje świadomość: upaińcy łamią stale prawo na oczach polskich organów ścigania, panoszą się, mają roszczenia terytorialne, propagują symbole zwyrodniałych organizacji mordujących masowo Polaków na upainie i w naszym kraju, tymczasem Polacy za cokolwiek w banderlandzie są brutalnie pacyfikowani, we własnej Ojczyźnie również nie mogą skutecznie reagować na obelgi motłochu w imię politycznej poprawności, nacisków lobby upaińskiego, zwykłych zdrajców wśród politykierów, czy bycia standardowo, kretyńsko nazwanymi: agentami rosyjskimi, pachołkami Putina etc. Taka żenująca postawa do niczego Nas nie doprowadzi: upaińska dzicz liczy się JEDYNIE z silnym i tylko przed takim zegnie butny kark.

 3. arco :

  Nasz Policja tak jak w niemczech nie działa przeciwko zwyrodnialca z upadliny.
  Na zachodzie jest zmowa milczenia w sprawie migrantów u nas w sprawie zwyrodnialców z ukarajny.
  Co z hajtstop i nigdy więcej czy tu się faszyzmu nie doszukują?Ktoś się ich dopytał?
  Co z pejsbukiem i zapytaniami do firmy zatrudniającej tego faszystę czemu nie podjęto interwenci ? Czy tolerują faszystów? Za faszyzm jest kara i wydalenie z pracy bo w czasie jej wykonywania propagował zwyrodnialcze poglądy.
  Czy lagenie pracował ? Czy stawka był zgodna z warunkami pracy w PL? Gdzie PIP? Czy były kontrole?
  Piszmy i atakujmy pisuarów w podobnych sprawach bo inaczej to nie imgiraci a upadlińcy nas wykończą -płaca u nas nie wzrośnie bo celowo wpuszczają ich do nas by zahamować dobrobyt NAS Polaków -korporacje i sprzedajne świnie politycy.
  Co z murem na wschodzie? Czemu nic nie jest czynione? Czemu na granicy wpuszczane są samochody na PL blachach a drugim użytkownikiem upadliniec bez kontroli przemyt ludzi narkotyków imigrantów papierosów wódy pracowników ze stref przygranicznych … NIC nie jest czynione NIC ! A w mediach cisza……

 4. mp :

  TRZEBA PISAĆ PROTESTY DO RABINÓW TALMUDYCZNYCH np.ABE FOXMANA z USraela,terrorysty roszczeniowego,wszak UPA-OUN rżnęła żydów(mniejRASOWYCH)wschodnich,do największego przyjaciela PHOLSKI profesora SZEWACHA WEISSA,do kadlcika,i pozostałych SRULI i donieść im iż nienawistnicy z UKRAINY SWASTYKI eksponują,a to symbol holokausta,i morderców z SS-Galizien,Batalionów NACHTIGAL,co to one fiele kszywdy zrobili żydom.DO TV REPUBLIKA,szkoda pisać bo to żydobanderowsko-syjonistyczne tuby medialne,na wynajmie SOROSA.