Polska i kraje bałtyckie będą mogły przeznaczyć środki z budżetu UE na 2022 r. na budowę ogrodzenia na granicznego. W budżecie nie znalazły się żadne zapisy, które uniemożliwiałyby finansowanie takiej infrastruktury. Wcześniej KE deklarowała, że nie zgodzi się na finansowanie tego celu.

W budżecie UE na 2022 r. przewidziano 25 mln euro na ochronę granicy UE z Białorusią. PAP zwraca uwagę w poniedziałek, że choć to zbyt mała kwota, by zrealizować wszystkie zadania związane z ochroną granicy zewnętrznej, jest ona jednak bezprecedensowa.  Powodem jest kryzys bezpieczeństwa na granicy z Białorusią. Szefowa KE Ursula von der Leyen deklarowała, że nie zgodzi się na przeznaczenie środków UE na budowę muru, jednak o kształcie budżetu rocznego decydują ostatecznie Rada UE (kraje członkowskie) i Parlament Europejski. „W przyjętym budżecie na 2022 r. nie ma zapisów, że Komisja Europejska może narzucić państwom członkowskim, że nie mogą wydać środków budżetowych na ogrodzenie” – PAP cytuje jednego z unijnych dyplomatów.

Takie stanowisko wyraził także szef komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego, belgijski europoseł Johan Van Overtveldt. Po listopadowym głosowaniu nad budżetem UE na rok 2022 powiedział, że znajdą się w nim środki, które będzie można użyć na sfinansowanie ogrodzenia.

Środki na ochronę granicy UE z Białorusią znalazły się w budżecie UE po raz pierwszy w historii. “Mam nadzieję, że w kolejnych budżetach rocznych zostaną zapisane większe kwoty na ten cel. Są niezbędne dla budowy bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Pieniądze oczywiście można wykorzystać nie tylko na budowę ogrodzenia, ale również na nowe technologie służące ochronie granicy, na wzmocnienie całego systemu jej ochrony” – powiedział europoseł PiS Bogdan Rzońca.

W czasie październikowego szczytu UE część przywódców państw i rządów za zamkniętymi drzwiami, w tym najostrzej premier Danii Mette Frederiksen, skrytykowała wówczas szefową KE za odmowę finansowania takich ogrodzeń na zewnętrznych granicach UE.

Również przewodniczący największej frakcji w PE, Manfred Weber (EPL) tuż po wybuchu kryzysu na polsko-białoruskiej granicy informował, że “Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim bardzo trudno jest zrozumieć, dlaczego UE nie może sfinansować fizycznego ogrodzenia na granicy z Białorusią”.

W połowie listopada br. wiceszef MSWiA poinformował, że budowa zapory na granicy z Białorusią rozpocznie się jeszcze w tym roku. Na podobne kroki zdecydowały się także Litwa i Łotwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kryzys na granicy z Białorusią jest stymulowany przez białoruskie władze.

Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek, że na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Narewce, funkcjonariusze białoruskich służb rzucali z samochodu petardy hukowe.

W niedzielę na odcinku ochranianym przez PSG w Dubiczach Cerkiewnych grupa 30 os. szturmowała granicę.

W piątek służby Białorusi kilkukrotnie uszkadzały concertinę na odcinkach granicy ochranianych przez placówki SG w Michałowie i w Czeremsze. Podczas jej naprawiania służby Polski były oślepiane laserami.

W czwartek wieczorem na granicy polsko-białoruskiej doszło do kolejnego incydentu. Zdarzenie miało miejsce pomiędzy Opaką i Wólką Terechowską, w gminie Czeremcha na Podlasiu. Białoruscy funkcjonariusze ponownie wspomagali tam migrantów, próbujących nielegalnie sforsować polską granicę. Interweniujący polscy policjanci, strażnicy graniczni i żołnierze byli oślepiani przez Białorusinów światłem stroboskopowym i laserami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak poinformowała w piątek rano Straż Graniczna, w czwartek 2 grudnia br. odnotowano 46 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Wobec 9 osób wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski. Zaznaczono też, że siłowe próby przekroczenia granicy miały miejsce na odcinkach ochranianych przez placówki SG Narewce oraz w Czeremsze. Informacja ta dotyczy również incydentu, o którym informowała policja.

Z kolei o sytuacji w rejonie Narewki informowaliśmy jeszcze w czwartek. Według SG, w czwartek rano kolejna grupa nielegalnych imigrantów siłowo forsowała granicę. W stronę patroli polskich służb rzucane były kamienie, kawałki drzewa, gałęzie oraz metalowe rurki. Nikomu nie udało się sforsować granicy. Podobne próby miały miejsce przez cały tydzień. W czasie jednego z incydentów polscy funkcjonariusze zostali obrzuceni kamieniami przez Białorusinów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W środę Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w okolicach Terespola ostrzelane zostały maszty oświetleniowe ustawione przez żołnierzy Wojska Polskiego na granicy z Białorusią. Reflektory zostały zniszczone w wyniku strzałów z broni pneumatycznej. Ostrzału dokonano z terenu Białorusi.

Zobacz także: Imigrantka z Iraku zmarła w szpitalu w Hajnówce

pap / forsal.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply