Straż Graniczna uzyskała środki na budowę zapory perymetrycznej na granicy z Rosją – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Wiceszef MSWiA wyjaśnił w Programie 1 Polskiego Radia, że pieniądze na budowę zapory perymetrycznej na granicy z Rosją zostały zagwarantowane w przyszłorocznym budżecie.

Wąsik przekonuje, że zapora powinna powstać jak najszybciej, bo kolejne ataki hybrydowe na polską granicę są nieuniknione.

“Uważam, że kolejne ataki hybrydowe na granicę Polski są pewne. Musimy stać twardo, pokazywać opór i zrobić coś z tymi pożytecznymi idiotami, którzy ciągle działają w interesie Putina. Ubolewam, że są wśród nich eurodeputowani, tacy jak Janina Ochojska” – powiedział wiceminister.

W ocenie gościa “Sygnałów dnia”, problemem są też “pożyteczni idioci” napędzający kryzys migracyjny i działający w interesie Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki. “To są osoby zupełnie nieodpowiedzialne. Ubolewam, że są wśród nich eurodeputowani, jak Janina Ochojska” – wskazał.

“Bierzemy pod uwagę, że kryzys na granicy polsko-białoruskiej może eskalować na wiosnę” – przyznał polityk. Dodał, że służby mają pieniądze na zabezpieczenie kolejnych odcinków granic.

Jak mówił, na razie nie ma potrzeby budowania innej zapory niż elektroniczna.

Jak informowaliśmy, w czwartek na terytorium Polski próbowało dostać się z Białorusi 118 nielegalnych imigrantów. Zatrzymano 5 przemytników– przewozili 20 imigrantów.

W środę na terytorium z Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 116 osób (między innymi obywateli Sierra Leone) w tym 34 osoby, które podchodziły pod barierę, wycofały się na Białoruś.

We wtorek na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 91 osób – przekazała Straż Graniczna w środowym komunikacie. To m.in. obywatele Sri Lanki, Erytrei i Sudanu. Zatrzymano także 6 pomocników – 5 obywateli Ukrainy i ob. Białorusi. „Kurierzy” przewozili łącznie 24 nielegalnych imigrantów z Algierii, Egiptu i Jemenu.

Jak informowaliśmy, w sobotę sekretarz stanu w KPRM, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn przekazał, że Polska zakończyła budowę zapory na granicy z Białorusią.

Łączny koszt budowy zapory na polsko-białoruskiej to ok. 1,6 mld zł. To odpowiedź na presję migracyjną, która przybierała na sile od wiosny ubiegłego roku. Wówczas gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Był to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

We wrześniu odnotowano 1298 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Rok wcześniej, we wrześniu 2021 takich prób odnotowano 7667.

Kresy.pl / polskieradio.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply