Spiegel: ukraińskie armatohaubice PzH 2000 miały być naprawiane w Polsce przez PGZ

Niemcy zrezygnowali z utworzenia w Polsce centrum napraw dla przekazanych Ukrainie armatohaubic PzH 2000 i zamiast tego prowadzą w tej sprawie negocjacje ze Słowacją – pisze „Spiegel”. Nie było zgody na na udostępnienie PGZ poufnej dokumentacji.

Według niemieckiego tygodnika „Spiegel”, Niemcy rozważają naprawianie przekazanych Ukrainie samobieżnych armatohaubic Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) kal. 155 mm, gdyż obecnie prowadzenie takich prac w Polsce jest niemożliwe.

„Spiegel” zaznacza też, że Niemcy i Holandia łącznie wysłały na Ukrainę 22 armatohaubice tego typu, które cały czas są w użyciu na froncie. Jednak co trzecia z nich wymaga naprawy. Część z nich została już wysłana w tym celu na Litwę, która również jest użytkownikiem systemów Panzerhaubitze 2000. Od ubiegłego roku działa tam centrum serwisowe, gdzie naprawa byłaby możliwa. Ponadto, można tam też serwisować np. pojazdy opancerzone Boxer i Puma, a także równie wersje czołgów Leopard-2.

Czytaj także: Niemcy przekażą Ukrainie kolejne armatohaubice PzH 2000

Przypomnijmy, że pod koniec lipca br. „Spiegel” pisał, iż niektóre z samobieżnych haubicoarmat PzH 2000 z Niemiec już po miesiącu używania na Ukrainie wymagają napraw, bo wykazują objawy zużycia. Część haubic po intensywnym ostrzale pozycji rosyjskich wyświetlała komunikaty o błędach. Bundeswehra wyjaśniła, iż problemy te są związane z dużą intensywnością, z jaką ukraińskie siły zbrojne używają haubic w walce z siłami rosyjskimi. W wyniku tego, mechanizm ładujący jest poddawany, jak napisano, „ogromnemu obciążeniu”. Według Niemców, dla PzH 2000 „duża intensywność” ostrzału to 100 wystrzelonych pocisków dziennie na działo, „ale Ukraińcy najwyraźniej wystrzelili ich znacznie więcej” . W odpowiedzi na sygnały ze strony ukraińskiej Bundeswehra natychmiast zgodziła się na szybkie dostarczenie zestawów części zamiennych.

Jak pisze „Spiegel”, niemiecki rząd oraz koncern Krauss-Maffei Wegmann (KMW) starali się wspólnie utworzyć centrum naprawcze dla PzH 2000 w Polsce, niedaleko granicy z Ukrainą. Planów tych nie udało się jednak zrealizować. Według niemieckiej gazety, strona polska nalegała, żeby naprawy przeprowadzane były przez spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Żeby jednak móc prowadzić takie prace, PGZ musiałaby otrzymać poufne informacje od producenta haubic. Strona niemieckie twierdziła, że to niemożliwe z powodu konkurencji panującej na rynku zbrojeniowym.

W tej sytuacji, Niemcy zrezygnowali z utworzenia centrum napraw dla PzH 2000 w Polsce. Zamiast tego, KMW i niemiecki resort obrony prowadzą w tej sprawie negocjacje ze Słowacją.

Niemiecka gazeta zaznacza, że również broń produkowana przez inne koncerny, w tym francuską grupę Nexter, producenta samobieżnych armatohaubic CAESAR, które też są używane rzez Ukraińców, mogłyby być serwisowane w planowanym centrum na Słowacji. Według obecnych planów, miałoby ono powstać jeszcze przed końcem roku. Zwrócono uwagę na długoterminową perspektywę dla tworzenia takiego centrum serwisowego, z uwagi na coraz większą ilość zachodniej broni, używanej przez Ukrainę, która będzie wymagać napraw.

Jak podano, Ukraina jest też zainteresowana pozyskaniem większej liczby Panzerhaubitze 2000. Wiadomo, że niemieckie rząd zatwierdził produkcję, w ramach 7-letniego kontraktu, 100 samobieżnych armatohaubic, z których część miałaby zostać dostarczona Ukraińcom. Produkcja tej broni miałaby być współfinansowana przez inne państwa natowskie.

Jak poinformowała pod koniec czerwca minister obrony Niemiec Christine Lambrecht, Niemcy i Holandia przekazały Siłom Zbrojnym Ukrainy 12 obiecanych samobieżnych haubic PzH 2000. Siedem z nich pochodziło z Niemiec. Lambrecht oświadczyła, że wraz z haubicami przybyły na Ukrainę w pełni przygotowane załogi. Niedługo po tym, strona ukraińska zaczęła zamieszczać zdjęcia i nagrania, przedstawiające PzH 2000 podczas prowadzenia ostrzału. Były one chwalone przez ukraińskich żołnierzy.

Zobacz: Haubice PzH 2000 biorą udział w walkach na Ukrainie [+VIDEO]

Czytaj także: Niemcy prowadzą rozmowy z Holandią w celu dostarczenia kolejnych haubic na Ukrainę

Spiegel / mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply