Jak czytamy w czwartkowym wspólnym oświadczeniu premierów Litwy, Łotwy, Estonii i Polski, Polska dołącza do działań państw bałtyckich i nie będzie wpuszczała rosyjskich obywateli.
W wydanym w czwartek oświadczeniu premierzy Litwy, Łotwy, Estonii i Polski zwracają uwagę, że podróżowanie po Unii Europejskiej to przywilej, a nie prawo człowieka.
Kraje składające oświadczenie zgadzają się na wspólne podejście regionalne i wyrażają swoją wolę polityczną i stanowczy zamiar wprowadzenia krajowych tymczasowych środków dla obywateli rosyjskich posiadających wizy UE w celu przeciwdziałania zagrożeniom porządku publicznego i bezpieczeństwa oraz ograniczenia wjazdu do strefy Schengen dla obywateli rosyjskich podróżujących w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych.
Jak podaje portal LRT.lt od 19 września kraje bałtyckie i Polska nie wpuszczą Rosjan z wizami Schengen.
„Wśród obywateli rosyjskich wjeżdżających na obszar UE/Schengen są osoby przybywające w celu podważenia bezpieczeństwa naszych krajów, trzy czwarte obywateli Rosji popiera agresję Rosji na Ukrainie. Nasze służby straży granicznej potrzebują ogromnych zasobów, aby zapewnić Europie bezpieczeństwo i zapewnić, że obywatele rosyjscy wjeżdżający do strefy Schengen nie stanowią zagrożenia dla naszego wspólnego bezpieczeństwa i stabilności naszych społeczeństw. Niedopuszczalne jest również to, że obywatele państwa-agresora mogą swobodnie podróżować po UE, podczas gdy jednocześnie ludzie na Ukrainie są torturowani i mordowani. Większość wiz została wydana obywatelom Rosji przed pełną agresją Rosji na Ukrainę, w różnych warunkach i uwarunkowaniach geopolitycznych” – czytamy we wspólnym oświadczeniu premierów czterech krajów.
Kraje z zadowoleniem przyjmują decyzję o zawieszeniu umowy o ułatwieniach wizowych UE z Rosją jako niezbędny pierwszy krok, jednak zwracają uwagę, że potrzebne są dalsze bardziej rygorystyczne środki, aby drastycznie ograniczyć liczbę wydawanych wiz (przede wszystkim wiz turystycznych) i zmniejszyć przepływ obywateli rosyjskich do Unii Europejskiej i strefy Schengen.
„Podkreślamy, że nie jest to całkowity zakaz wjazdu, a powszechnie uzgodnione uzasadnione wyjątki pozostaną w mocy” – czytamy. „W pełni popieramy potrzebę dalszego wspierania przeciwników reżimu Putina i stwarzania im możliwości opuszczenia Rosji” – głosi komunikat.
Krajowe środki tymczasowe oparte na wspólnym podejściu powinny wejść w życie w każdym z czterech krajów, które wydały oświadczenie oddzielnie, po przyjęciu odpowiednich aktów prawnych. W środę rząd Litwy zatwierdził projekt uchwały o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, który przedkłada Sejmasowi.
Kresy.pl/LRT
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!