Zachodnie kraje UE zwiększają zakup gazu z Rosji

Udział Gazpromu w rynku gazu Unii Europejskiej wzrósł o o 1 pkt proc. i wynosi obecnie 34 proc.

Dostawy rosyjskiego gazu zwiększyły się o 11,4 proc., do 141,3 mld m sześc., poinformowali Rosjanie. Dane wskazują, że zapotrzebowanie zachodnich krajów Unii Europejskiej i Turcji gaz zwiększyło się o 27 mld m sześc., do 397,1 mld m sześc, co umożliwi Gazpromowi sprzedać w tym roku na te rynki rekordowe 190 mld m sześc.

„To po pierwsze cena. Rosyjski gaz jest dziś tańszy od LNG. Cena średnia była na poziomie 190 dol. za 100 m sześc., niedawno podniosła się do ok. 200 dol. Po drugie, na korzyść Gazpromu działa spadek wydobycia gazu w krajach Unii. Na największym złożu Unii, Groningen w Holandii, jest to spadek o ok. 14 proc. w tym roku. Wyczerpują się źródła na Morzu Północnym, a koncerny nie inwestują w poszukiwania i nowe złoża” – powiedział „Rzeczypospolitej” Andriej Poliszczuk, analityk rynku ropy i gazu Raiffeisen Bank w Moskwie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Trzecim czynnikiem jest sposób tranzytowania gazu. Jak powiedział Poliszczuk, „transport gazociągami jest najszybszy i najpewniejszy, dlatego np. tranzyt przez Ukrainę, według danych strony ukraińskiej, jest największy od siedmiu lat. Otwarte pozostaje natomiast pytanie, jak długo potrwa tak wysoki popyt i jaka będzie tegoroczna zima, bo to unijna energetyka napędza eksport Gazpromu”.

Niemcy, Austria i Francja odnotowały największy wzrost w zakupie rosyjskiego gazu. Według PGNiG: „Podmioty w Europie Zachodniej zwiększają tam zakupy gazu, bo udział Gazpromu w ich portfolio importowym ciągle nie jest dominujący. A to nie grozi monopolizacją dostaw z jednego kierunku. Po drugie, warunki sprzedaży gazu (m.in. ceny) oferowane przez Gazprom podmiotom w Europie Zachodniej są rynkowe. Klientom w Europie Środkowej i Wschodniej Rosjanie nie dają takich warunków, wykorzystując swoją monopolistyczną pozycję na tych rynkach”.

Kresy.pl / Rzeczpospolita
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    uvara :

    UE sprowadza więcej rosyjskiego gazu pewnie by wspierać „odcinanie się Ukrainy od Rosji”, wysyłając im ten sam gaz rewersem, po czym władze w Kijowie moga się pochwalić na specjalnie przygotowanej rządowej stronie ile to już dni żyją bez rosyjskiego gazu… Peremoga!