Ministrowie spraw zagranicznych pięciu państw potępili politykę Turcji w basenie Morza Śródziemnego w tym jej interwencję w Libii, gdzie Ankara wspiera jedną ze stron wojny domowej.

Wspólne stanowisko wobec polityki Turcji w basenie Morza Śródziemnego zajęli ministrowie spraw zagranicznych Egiptu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Francji, Grecji i Cypru. Ministrowie czterech krajów poza ZEA odbyli w poniedziałek konsultacje w ramach formuły 3+1. Po skontaktowaniu się z szefem dyplomacji ZEA przedstawiciele pięciu państw zdecydowali się na „przedyskutowanie rozwoju wypadków” w ostatnim okresie we wschodniej części Morza Śródziemnego. W oświadczeniu zacytowanym w poniedziałek przez portal Al Masdar News napisano o „pewnej liczbie regionalnych kryzysów stwarzających zagrożenie dla pokoju i stabilności”.

Szefowie dyplomacji pięciu państw podkreślili „strategiczną potrzebę umocnienia i zintensyfikowani ich politycznych konsultacji […] dla wzmocnienia bezpieczeństwa i stabilności na wschodnim Morzu Śródziemnym i wyrażenia głębokiego zaniepokojenia obecną eskalacją i prowokacyjnymi ruchami”.

Ministrowie potępili „nielegalne tureckie działania, mające miejsce w wyłącznej strefie ekonomicznej Republiki Cypru i na jej wodach terytorialnych za „naruszenie prawa międzynarodowego według Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza”. Dyplomaci podkreślili, że komentują w ten sposób „szóstą próbę Turcji w ciągu niecałego roku, prowadzenia nielegalnego wydobycia w strefie morskiej Cypru”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8139.32 PLN    (36.99%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Pięciu ministrów skrytykował Turcję także za „eskalację naruszeń […] przestrzeni powietrznej Grecji, w tym loty nad obszarami zaludnionymi i wodami terytorialnymi z naruszeniem prawa międzynarodowego” czy też stymulowanie nacisku migrantów na granice Grecji. Autorzy oświadczeni zażądali od Ankary do „pełnego poszanowania suwerenności wszystkich krajów i ich suwerennych praw na obszarach morskich we wschodniej części Morza Śródziemnego”.

Jak pisaliśmy, pod koniec listopada turecki rząd podpisał z Rządem Jedności Narodowej Libii memorandum w sprawie rozgraniczenia stref na Morzu Śródziemnym, które ignoruje prawa Grecji i Cypru. Porozumienie to już jest egzekwowane prze turecką marynarkę wojenną. Tureckie roszczenia w tym rejonie Morza Śródziemnego zostały odrzucone przez Unię Europejską. Umowa umożliwia Turcji rozmieszczenie w Libii wojskowego personelu szkoleniowego i sprzętu na żądanie Trypolisu. Erdogan potrzebuje zgody parlamentu na rozmieszczenie wojsk.

almasdarnews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz