Mołdawia rozważa przystąpienie do UE bez terytorium Naddniestrza

Władze Mołdawii rozważają opcję przystąpienia kraju do Unii Europejskiej bez terytorium Naddniestrza, którego obecnie nie kontrolują.

Władze Mołdawii rozważają opcję przystąpienia kraju do Unii Europejskiej bez terytorium Naddniestrza, którego obecnie nie kontrolują, po czym będą w dalszym ciągu szukać sposobów rozwiązania konfliktu naddniestrzańskiego. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Mołdawii przekazało ten komentarz portalowi NewsMaker.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Mołdawii podkreśliło, że lewy brzeg Dniestru stanowi integralną część Mołdawii, a Kiszyniów dąży do pokojowego rozwiązania konfliktu naddniestrzańskiego, aby móc przystąpić do UE jako kraj reintegrowany.

„Inną opcją mogłoby być przystąpienie do UE tej części terytorium, która znajduje się pod kontrolą legalnych i prawowitych władz Kiszyniowa, jak stwierdził wcześniej Wysoki Przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell, wraz z dalszą uchwałą w sprawie konfliktu” – dodało ministerstwo.

W czerwcu Borrell oświadczył, że konflikt naddniestrzański nie stanowi przeszkody w przystąpieniu Mołdawii do UE .

„Dlatego też, jeśli Republika Mołdawii nie przystąpi do UE jako kraj reintegrowany, władze Kiszyniowa – wraz z partnerami międzynarodowymi – będą nadal szukać sposobów rozwiązania konfliktu naddniestrzańskiego nawet po przystąpieniu do UE” – podsumowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Zobacz też: Duda: Polska podczas prezydencji w UE zrobi wszystko dla akcesji Ukrainy i Mołdawii [+VIDEO]

W czerwcu ubiegłego roku przywódcy UE przyznali Mołdawii wraz z Ukrainą status kraju kandydującego. Oczekuje się, że w październiku Komisja Europejska opublikuje ocenę perspektyw dalszego przystąpienia Ukrainy i Mołdawii do UE.

Kresy.pl/NewsMaker

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply