Wynik ostatniego szczytu Unii Europejskiej w sprawie budżetu bloku na lata 2021-2027 i jego pakietu naprawczego w przypadku pandemii można interpretować jako „odparcie międzynarodowego ataku liberalnych brygad” przez Węgry i Polskę – przekonywał w piątek premier Wiktor Orban.

Jak poinformował w piątek portal Hungary Today, zdaniem premiera Wiktora Orbana, Węgry i Polska udaremniły próbę skłonienia innych do decydowania o przysługujących im środkach – przekonywał w wywiadzie dla nadawcy Kossuth Radio. “Węgrzy i Polacy odparli międzynarodowy atak liberalnych brygad”.

Zdaniem Orbana byli tacy politycy, którzy dążyli do porozumienia, zgodnie z którym Węgry i Polska otrzymałyby pieniądze, do których mają prawo, ale ich wydatki byłyby uzależnione od warunków politycznych. „Są to zazwyczaj kraje, które sprzyjają imigracji i nas nienawidzą, ponieważ nie pozwalamy im egzekwować ich polityki migracyjnej i ponieważ Węgry powstrzymują migrantów” – podkreślał, dodając, że były wspierane przez amerykańskiego finansistę George’a Sorosa.

Premier poinformował, że kraje te chciały wprowadzić mechanizm finansowy, którym mogłyby „szantażować Węgry i Polskę”.

Orban dodał jednak, że Węgry „wygrały tylko ważną bitwę, a nie wojnę”. Powiedział, że debaty na temat przyszłości Europy wiązały się ze zderzeniem dwóch sprzecznych wizji. Jedną z nich, jak powiedział, była “post chrześcijańska Europa gdzie ludzie mieszają się tworząc nową kulturę”.

Według premiera, Węgrzy się na to nie zgodzą. „Lubimy jeśli jest bezpiecznie i panuje porządek, brak terroryzmu i nie chcemy dostosowywać się do tych, którzy tu przyjeżdżają” – podkreślał. „Nie chcemy podążać tą ścieżką”. Ci, którzy podzielają pogląd przeciwny “mówią, że Europa powinna być wszędzie taka sama” – dodał Orban.

Ta debata nie została rozstrzygnięta – powiedział – dodając, że Węgry powinny być przygotowane do dalszej walki w tej “bitwie”. To dlatego, jak powiedział Orban, Węgry muszą być rządzone przez narodowy rząd i premiera, „który rozumie ten związek i jest w stanie stanąć po stronie Węgier”.

Premier Węgier poinformował w wywiadzie, że szczyt UE był kluczowym momentem w historii Węgier i pozostałych 26 państw członkowskich, ponieważ próbowały one czegoś, czego nigdy wcześniej nie zrobiono. Zauważył, że ponieważ kilka państw członkowskich napotkało kłopoty, przywódcy UE musieli zająć się nie tylko przyszłym siedmioletnim budżetem, ale także przygotowaniem pakietu naprawy gospodarczej.

Jak informowaliśmy wcześniej, Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wyraził brak akceptacji dla kształtu porozumienia osiągniętego przez Radę Europejską w sprawie wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. Rezolucja nie jest prawnie wiążąca.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa za przyjęciem rezolucji zagłosowało 465 deputowanych, przeciw było 150, 67 wstrzymało się od głosu. Przygotowały ją frakcje Europejskiej Partii Ludowej (EPL), Socjalistów i Demokratów (S&D), Odnowić Europę, Zielonych oraz Zjednoczonej Lewicy Europejskiej (GUE). Rezolucja nie znalazła poparcia u Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) – frakcji, do której należy Prawo i Sprawiedliwość.

W rezolucji wyrażono brak akceptacji dla porozumienia w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027 w obecnym kształcie. Parlament Europejski chce negocjacji w sprawie budżetu. Pozytywnie oceniono natomiast porozumienie w sprawie funduszu odbudowy. Jak pisze PAP “eurodeputowani chcą zakończenia prac nad proponowanym przez Komisję mechanizmem ochrony budżetu UE w przypadku systemowego zagrożenia unijnych wartości”.

Kresy.pl/Hungary Today

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. swojmil
    swojmil :

    Europa chrześcijańska i tradycyjna albo antykultura odrzuconych (czyli z mysiego eksperymentu po nowej narracji, piekło po starej, no i antykultura tylko z początku, potem może być że chora kompromisowa rzeczywistość), która rośnie naokoło dawców tradycji, ale zanim wymrze może napsuć wciągając pokolenia.
    Zachód zainfekował naszych emigrantów ich normalnością, która polega na odwiecznym ciągnięciu demograficznym do bezpłodnych metropolii niewydajnych wylęgarni antykultury, co właśnie stanowi modyfikację wyniku mysiego eksperymentu na płaszczyźnie zarządzania społeczeństwami.