Wiatr zerwał dach baszty zamku w Kamieńcu Podolskim [+FOTO]

Podczas silnej burzy, która w nocy przetoczyła się nad Podolem, silny wiatr zerwał dach Baszty Łaskiego na zamku w Kamieńcu Podolskim i rzucił go 25 metrów dalej, uszkadzając dach budynku przy dziedzińcu, gdzie znajdowały się eksponaty.

Jak podaje portal Zaxid.net, w wyniku burzy, która przeszła w nocy z czwartku na piątek na Podolu, uszkodzeniu uległy zabudowania zamku w Kamieńcu Podolskim. Silny wiatr zerwał dach XV-wiecznej baszty, a także uszkodził pokrycie innego budynku.

Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych obwodu chmielnickiego podała, że w nocy nastąpiło znaczne pogorszenie warunków pogodowych, czemu towarzyszyły silny wiatr, wiejący ponad 20 m/sekundę i ulewny deszcz. Na terenie rejonu kamienieckiego zostało powalonych ponad 100 drzew. Wiatr zerwał dachy z pięciu budynków. Podano też, że uszkodzeniu uległ „dach na południowej bramie fortecy w Kamieńcu Podolskim”.

Dyrektor muzeum w Kamieńcu Podolskim, Ołeksandr Zaremba powiedział mediom, że burza zerwała gontowe pokrycie Baszty Łaskiej (Łaskiego) i uszkodziła dach budynku przyległego do ściany, w którym mieściła się część ekspozycji. Przez uszkodzony dach woda zaczęła dostawać się do środka. Jeszcze nocą pracownicy muzeum przystąpili do ratowania eksponatów.

Według relacji Zaremby, całą drewnianą konstrukcję dachu baszty wiatr przeniósł 25 metrów dalej i rzucił na dach wspomnianego budynku. Żeby uchronić eksponaty przed przemoknięciem, muzealnicy przenosili je do innych pomieszczeń. Prowadzone są prace nad likwidacją skutków nawałnicy, szacowane są szkody.

Baszta Łaska Starego Zamku w Kamieńcu Podolskim, zwana także Basztą Łaskiego, Korab lub Sądową, powstała w 2. połowie XV wieku. Znajduje się w południowej części muru zamkowego, skąd nadciągali zwykle Tatarzy. W XVI wieku została przebudowana na koszt prymasa Jana Łaskiego, ozdobiono ją wówczas herbem Korab.

W lutym 2018 roku Kresy.pl informowały jako pierwsze medium w Polsce o zawaleniu się fragmentu muru zamku w Kamieńcu Podolskim. Pisaliśmy wówczas, że zawaliło się oblicowanie muru północnego bastionu Starego Zamku. Według mera Kamieńca Mychajły Simaszewycza przyczyną było zawilgocenie muru i naprzemienne jego zamarzanie i odmarzanie przez długi okres czasu. Komisja złożona z ekspertów budowlanych, radnych miasta oraz przedstawicieli muzeum, które mieści się w zamku, zdecydowała o rozebraniu części zagrożonego muru i usunięcia gruzowiska. Do prac wynajęto prywatną firmę, która przystąpiła do rozbierania bezcennego zabytku przy pomocy młotów pneumatycznych. Zapowiadano wówczas, że prace rozbiórkowe mogą potrwać kilka dni.

Później popularność w sieci zdobywały filmy zamieszczone na facebookowym profilu użytkownika Vadyk Udovyk. Opublikowane z datą 17. lutego br. filmy pokazują, jak dźwig przy użyciu kuli do wyburzania rujnuje zagrożony fragment murów. Głos zza kadru mówi: „O, tak rujnują zamek w Kamieńcu Podolskim. W ten sposób próbują go odrestaurować”. Następie pojawił się kolejny film. Widać na nim, jak nocą, na tle podświetlonej baszty, w mur uderza potężny blok kamienia lub betonu zawieszony na linie. Nagranie, opatrzone tytułem „Kamieniec [Podolski]. Kontynuacja barbarzyństwa”, zamieścił w sieci Anatol Izotow, zajmujący się ochroną i restauracją zabytków architektury. Podobnie jak poprzednie, ono również szybko rozprzestrzeniło się po sieci, wywołując kolejne głosy oburzenia.

zaxid.net / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply