W Wilnie odbyła się VIII Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”.

Działające od 1990 roku stowarzyszenie jest kluczową organizacją społeczną reprezentującą polskich działaczy oświatowych na Litwie. 77 kół Macierzy Szkolnej w szkołach i przedszkolach wyłoniło na zjazd 266 delegatów. Na zjeździe pojawiło się 234 z nich.

Dotychczasowy prezes stowarzyszenia, Józef Kwiatkowski przedstawił sprawozdanie ze swojej kolejnej, czteroletniej kadencji. Jak mówił, w ciągu tego czasu Macierz organizowała 25 cyklicznych imprez, takich jak konkurs recytatorski „Kresy”, konkurs „Najlepsza szkoła, najlepszy nauczyciel”, konkursy – dyktanda z języka polskiego i litewskiego, festiwale piosenki polskiej dzieci i młodzieży szkolnej, teatrów szkolnych. Organizowała szkolenia dla nauczycieli i wychowawców, pracowała na rzecz wydawania podręczników dla polskich szkół.

Prezes Macierzy Szkolnej podkreślił, że upływająca kadencja była najtrudniejszą w jego karierze, bowiem przyjęta przez litewskie władze w 2011 roku ustawa oświatowa znacznie utrudniła funkcjonowanie szkół mniejszości narodowych, w tym polskich.  “Wprowadzony został ujednolicony egzamin maturalny z języka litewskiego, odbywał się proces reorganizacji szkół średnich, Ministerstwo Oświaty i Nauki podjęło też próby wprowadzenia modelu szkoły mniejszości narodowej, w której nauczanie w języku ojczystym odbywa się tylko na etapie szkoły początkowej i podstawowej. Wspólne działania rodziców, uczniów, posłów, samorządowców, odniosły sukces. Jest nim, zdaniem Kwiatkowskiego, fakt, że 37 polskich szkół uzyskało status gimnazjum, choć według pierwotnych zasad szanse na spełnienie warunków akredytacji programów kształcenia średniego miało zaledwie 13 szkół” – relacjonuje portal Wilnoteka.

Kwiatkowski mówił też o wsparciu ze strony instytucji z Polski. W 2014 r. na ten cel państwo polskie przyznało 1 mln 478 tys. litów; w 2015 r. – 415 tys. euro, w 2016 r. – 439 tys. euro; w 2017 r. – 300 tys. euro – wyliczenia cytuje Wilnoteka. Przyznał jednak, że istniej konieczność dopływu świeżej kadry do polskich szkół na Wileńszczyźnie.

Kwiatkowski podkreślał, że polskie szkoły spełniają swoją szczególną rolę jaką jest nauka języka ojczystego rodaków z Wileńszczyzny – “Egzamin maturalny z języka polskiego zdaje 99 procent maturzystów. Absolutna większość maturzystów przystępuje do egzaminów państwowych z różnych przedmiotów – średnio 2,62 egzaminy państwowe na każdego maturzystę.” Wśród postulatów na przyszłość Kwiatkowski mówił o przywróceniu statusu języka polskiego jako obowiązkowego przedmiotu maturalnego w polskich szkołach. Statusu takiego, litewskie władze pozbawiły polszczyznę jeszcze pod koniec XX wieku. Nawoływał też do zmiany “dyskryminujących zapisów Ustawy o oświacie”.

Zgromadzenie przyjęli szereg uchwał kierunkujących działanie organizacji i wyrażających potrzeby polskiej oświaty na Litwie. Wybrano też władze organizacji na nową kadencję. Prezesem Macierzy Szkolnej pozostanie Józef Kwiatkowski. W otwartym głosowaniu wzięło udział 222 uczestników konferencji, 218 delegatów było “za”, 2  – “przeciwko”, 2 wstrzymało się od głosu. Wybrano również 23-osobowy zarząd Stowarzyszenia. “Serdecznie dziękuję za okazane mi zaufanie na nową kadencję. Przyjmuję to jako obowiązek dalszej pracy i myślę, że wspólnymi siłami możemy osiągnąć wiele” – powiedział po wyborze nowy-stary prezes.

“Problemy w polskim szkolnictwie istnieją tak długo, jak istnieje to szkolnictwo. Wspólnymi siłami udaje się jednak tym trudnościom sprostać i rozstrzygać problemy. Chciałbym podziękować wszystkim nauczycielom szkół polskich na Litwie, których mamy prawie 2,5 tysiąca. To jest ogromna armia patriotów, którzy naszą polskość przekazują innym pokoleniom” – komentował obecny na zjeździe przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, Waldemar Tomaszewski.

Czytaj także: Konferencja Polskie dziecko w polskiej szkole na Litwie

wilnoteka.lt/zw.lt/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. mariusz67
    mariusz67 :

    Gratulacje dla prezesa Kwiatkowskiego. Szkoły polskie są mocne mimo wszelkich przeciwności. Szacunek dla polskich oświatowców. To właśnie oświata i zwrot ziemi są najważniejszymi postulatami Polaków na Litwie. A wcale nie pisownia nazwisk, co próbuje narzucać strona litewska, zapis nazwisk to tylko symbol. Polskość ostanie się dzięki polskiej szkole i przydałby się zwrot zagrabionej Polakom ziemi. To na początek, resztę zabezpieczymy sami.