Wierni będą mogli otaczać czcią szczątki Sługi Bożego bpa Adolfa Szelążka.

Szczątki biskupa Adolfa Szelążka spoczywające w krypcie w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Toruniu zostały ekshumowane i przeniesione do sarkofagu. Ma to związek z toczącym się procesem beatyfikacyjnym ostatniego, przed odrodzeniem w 1996 roku, ordynariusza diecezji łuckiej na Wołyniu.

Do ekshumacji doszło we wtorek 23. stycznia. Szesnastoosobowa komisja obejrzała szczątki zmarłego w 1950 roku biskupa, dokonała ich ekshumacji, kanonicznego rozpoznania i przeniesienia do sarkofagu umieszczonego w nawie bocznej przy wejściu do świątyni. Ma to związek z wytycznymi prawa kanonicznego i Instrukcją Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o autentyczności i przechowywaniu relikwii, które wymagają, by otaczać szacunkiem także szczątki Sług Bożych, którzy jeszcze nie zostali wyniesieni na ołtarze. Jeśli dojdzie do beatyfikacji bpa Szelążka, sarkofag zostanie ponownie otwarty w celu pobrania relikwii.

Jak pisało Radio Maryja, ekshumacji towarzyszyła konferencja prasowa, na której s. Hiacynta Augustynowicz – postulatorka procesu beatyfikacyjnego bpa Szelążka przypomniała, że diecezjalny etap procesu trwał od 2013 do 2016 roku i pozwolił zgromadzić 10,5 tysiąca stron dokumentów. Ojciec Szczepan Praśkiewicz OCD, konsultor Watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych poinformował, że szczątki biskupa są obecnie całkowicie zeszkieletowane. W grobie zachowały się szaty biskupie, medalik z łańcuszkiem i krzyż z korpusem Chrystusa, a także biskupia mitra.

Ks. bp Adolf Szelążek stał na czele leżącej na Wołyniu diecezji łuckiej w latach 1925-1945. W latach II wojny światowej był bezsilnym świadkiem eksterminacji duchowieństwa i wiernych swojej diecezji, szczególnie przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-44. W styczniu 1945 roku został aresztowany przez NKWD i przebywał w więzieniu do maja 1946 roku. Zwolniony dzięki interwencji władz amerykańskich wyjechał do Polski. Ostatnie lata życia spędził w Zamku Bierzgłowskim pod Toruniem. Miejscowe władze kościelne przydzieliły mu i jego kapitule parafię św. Jakuba w Toruniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. bp. Adolfa Szelążka

Kresy.pl / Radio Maryja / Monitor Wołyński / Życie Zakonne

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz