Warszawa: rozmowy na temat bezpieczeństwa regionu w ramach Trójkąta Lubelskiego

Delegacje z Litwy i Ukrainy w ramach spotkania Trójkąta Lubelskiego gościły u polskiego prezydenta. “Prezydent Andrzej Duda chce utrwalić wśród naszych partnerów i sojuszników wagę, jaką ma Europa Środkowo-Wschodnia dla bezpieczeństwa kontynentu europejskiego oraz dla stabilizacji w globalnym wymiarze” – powiedział szef BBN, Paweł Soloch.

W czwartek doszło do pierwszego spotkania prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa narodowego z Polski, Litwy i Ukrainy w ramach tzw. trójkąta lubelskiego, czyli forum współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą. Jego powołanie ogłoszono w lipcu 2020 roku podczas spotkania szefów MSZ tych trzech państw. Przewidywane wówczas były regularne spotkania ministrów spraw zagranicznych, urzędników MSZ oraz przedstawicieli innych instytucji Polski, Litwy i Ukrainy.

Podczas obecnego spotkania „trójkąta lubelskiego” Litwę reprezentował Darius Kuliešius, główny doradca prezydenta Litwy ds. bezpieczeństwa narodowego. Przedstawicielem Ukrainy był sekretarz tamtejszej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, Ołeksij Danyłow. W przypadku Polski, głównym reprezentantem był szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch.

 

Spotkanie rozpoczęło się rano w Belwederze, gdzie szef BBN spotkał się z przedstawicielami Litwy i Ukrainy. W południe z szefami delegacji z Litwy i Ukrainy spotkał się prezydent Andrzej Duda.

Według oficjalnego komunikatu KPRP, Soloch podkreślił, że polski prezydent „wyraził wolę i gotowość do spotkania w ramach trójkąta lubelskiego na poziomie głów państw”. Zdaniem szefa BBN mogłoby do tego dojść jeszcze w tym roku.

„Przez tego typu inicjatywy [Trójkąt Lubelski, Trójmorze, B9 – red.] Prezydent chce utrwalić wśród naszych partnerów i sojuszników wagę, jaki ten region – Europa Środkowo-Wschodnia ma znaczenie dla bezpieczeństwa i rozwoju całego kontynentu europejskiego, ale też dla stabilizacji w globalnym wymiarze” – podkreślił Paweł Soloch.

Szef BBN zapowiadał przez rozmowami, że będą one dotyczyć m.in. kwestii wzajemnej relacji, sytuacji bezpieczeństwa w regionie ze szczególnym uwzględnieniem Białorusi, a także „perspektywy zacieśnienia współpracy Ukrainy ze strukturami euroatlantyckimi”.

„Myślimy też o tym, żeby euroatlantyckie aspiracje Ukrainy nie były przyhamowywane” – powiedział Soloch. Zaznaczył też, że Polska i Litwa chcą te aspiracje wspierać i uważają format trójkąta lubelskiego za dobre narzędzie ku temu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Będziemy też zabiegać, aby kwestie bezpieczeństwa flanki wschodniej, konfliktu na Ukrainie, sytuacji na Białorusi były mocno podkreślane w wymiarze międzynarodowym” – dodał. Jego zdaniem fakt, iż do spotkania doszło pomimo trwającej pandemii świadczy o tym, że wszystkim stronom zależy na „przyspieszeniu” współpracy w ramach trzech państw.

Soloch jako „symbol” współpracy na rzecz bezpieczeństwa trzech państw trójkąta lubelskiego wskazał brygadę polsko-litewsko-ukraińską. Dodał, że uczestnicy spotkania rozmawiali o przeznaczeniu tej brygady i możliwościach jej wykorzystania. Według niego są inne tematy, które są istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa trzech państw, m.in. „zagrożenia hybrydowe”, wymiana informacji związanych z bezpieczeństwem, a także budowa gazociągu Nord Stream 2. Zapowiedział, że na poziomie doradców prezydenckich organizowane będą seminaria dotyczące kwestii bezpieczeństwa i jego zagrożeń.

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia br. odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Lubelskiego – Polski, Litwy i Ukrainy. Wzięła w nim udział także uznawana za liderkę białoruskiej opozycji Swietłana Tichanowska. Rozmówcy omówili plany działalności Trójkąta Lubelskiego. Szefowie dyplomacji zgodzili się, że Trójkąt Lubelski powinien pozostać platformą wzmocnionego dialogu na bieżące tematy polityki regionalnej i europejskiej. Wskazano także obszary prac kolejnych, regularnych spotkań na szczeblu ministrów spraw zagranicznych i koordynatorów narodowych w randze wiceministrów. Jak zaznaczono, padły ” konkretne propozycje ustanowienia mechanizmów współpracy trójstronnej ws. walki z dezinformacją i zagrożeniami hybrydowymi”.

Czytaj więcej: Ukraina, Litwa i Polska odbyły pierwsze spotkanie Trójkąta Lubelskiego

Przypomnijmy, że ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy w lipcu 2020 roku ogłosili pogłębienie współpracy w formule tzw. Trójkąta Lubelskiego. Ma być to trójstronna platforma współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską, Republiką Litewską i Ukrainą. Zakłada ona regularne spotkania szefów dyplomacji trzech państw, „także na marginesie spotkań wielostronnych i przy udziale wybranych partnerów” oraz „konsultacje wyższych urzędników ministerstw spraw zagranicznych oraz ustanowienie oficerów łącznikowych”.

prezydent.pl / bbn.gov.pl / Twitter / polskieradio24.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply