We wtorek w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona działaniom Instytutu Pamięci Narodowej na rzecz kultywowania pamięci o Kresach Wschodnich.

Jak podano na stronie internetowej IPN, jedną z inicjatyw Instytutu mających popularyzować Kresy Wschodnie (nazywane w informacji prasowej IPN „dawnymi polskimi Kresami Wschodnimi”), jest gra planszowa „Znaj Znak Kresy”. Premiera gry poprzedziła dzisiejszą konferencję. Przez kilkanaście minut grupa młodzieży z Technikum Kinematograficzno-Komputerowego w Warszawie prowadziła rozgrywkę zapoznając się z grą. IPN podkreślił, że rozgrywka opiera się na spostrzegawczości, a wiedza o Kresach przychodzi podczas zabawy.

CZYTAJ WIĘCEJ: „ZnajZnak – Kresy” – nowa gra edukacyjna IPN

W trakcie konferencji zastępca dyrektora Wydawnictwa IPN Arkadiusz Wingert zaprezentował najnowsze publikacje IPN poświęcone tematyce kresowej. Według strony IPN to m.in. album „Nowogródczyzna naszych ojców” Kazimierza Krajewskiego opowiadający o odbudowie województwa nowogrodzkiego w II RP, a także album „Życie i śmierć dla Polski. Partyzancka epopeja Uderzeniowych Batalionów Kadrowych” tego samego autora. Najnowsze publikacje książkowe to m.in. „Anatomia strachu. Sowietyzacja obwodu lwowskiego 1944–1953” Damiana Karola Markowskiego, „Tarcza II Rzeczypospolitej. Korpus Ochrony Pogranicza 1924–1939” Artura Ochała czy „Policja Państwowa w województwie wołyńskim w okresie międzywojennym” Oleha Razyhrayeva. W 2018 roku IPN wydał także tom pokonferencyjny „U polskich stali granic. W 90. rocznicę powstania Korpusu Ochrony Pogranicza”.

Kresom Wschodnim IPN poświęcił także ostatni numer „Biuletynu IPN” (1-2/2019). Głównym tematem numeru jest polska obecność na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej w XX wieku. Do numeru dołączono płytę DVD z filmem „Rozstrzelać Polaków” o tzw. operacji polskiej NKWD.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: 100 mln zł od PiS na Cmentarz Żydowski w Warszawie – 10 razy więcej niż na całe dziedzictwo narodowe na Kresach

Kresy.pl / ipn.gov.pl / Radio Maryja
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    KazimierzS :

    Przy tak wielomilionowym budżecie IPN, z całą pewnością muszą być to wspaniałe albumy, a jest i płyta DVD !
    Dzisiaj PiS wydał 68500zł na rusyfikacje Polaków w języku białoruskim przez telewizję Biełsat.A że rusyfikacja idzie opornie,to też zlikwidował krótkie wizy do macierzy tzw.”zakupowe”.Gdy w całym zeszłym roku,znalazły się pieniądze tylko dla dwustuparu dzieci,na wakacje w Polsce.