Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej „nie rekomendowało” rosyjskiej ambasadzie przeprowadzenia ceremonii złożenia wieńców i kwiatów na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich oraz akcji „Nieśmiertelny Pułk” w Warszawie. Z tego powodu ambasada postanowiła zrezygnować z uroczystości.

W sobotni wieczór na stronie Ambasady Federacji Rosyjskiej w Polsce pojawiło się oświadczenie dotyczące „braku możliwości przeprowadzenia w dniu 9 maja 2022 r. w Warszawie uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa w trybie tradycyjnym”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8199.32 PLN    (37.26%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Ambasada Federacji Rosyjskiej w RP z głęboką przykrością informuje, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej 'nie rekomendowało’ przeprowadzenia ceremonii złożenia wieńców i kwiatów na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie (ul. Żwirki i Wigury) oraz akcji 'Nieśmiertelny Pułk’ w dniu 9 maja 2022 r.” – napisano w oświadczeniu rosyjskich dyplomatów.

Polskie władze stwierdziły, że uroczystości  „są związane z rosyjską operacją specjalną na Ukrainie i sprzeczne z polskim Kodeksem Karnym”. Rosjanie wyliczyli, że w odpowiedzi od resortu przeczytali o „publicznym nawoływaniu do wszczęcia wojny napastniczej”, „propagandzie faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju” (jak podkreślili: „I to o obchodach rocznicy Zwycięstwa nad faszyzmem, dzięki któremu dziś istnieje Państwo Polskie!”) oraz „nawoływaniu do nienawiści” i „symbolach wspierających agresję rosyjską”.

Według ambasady taka interpretacja „tradycyjnej uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa” jest „absurdalna i nieuzasadniona”.

„Jednak w obecnej sytuacji nie możemy liczyć na to, że władze polskie zapewnią właściwy porządek publiczny w czasie jej przeprowadzenia” – przekazali Rosjanie.

W oświadczeniu podano, że aby „nie narażać uczestników (wydarzenia) spośród obywateli polskich i rodaków rosyjskich na zagrożenie ich bezpieczeństwa i ryzyko prześladowań pod fałszywymi pretekstami”, ambasada postanowiła  zrezygnować z ceremonii składania wieńców i kwiatów oraz akcji „Nieśmiertelny Pułk” w trybie „tradycyjnym”.

Rosyjski ambasador w Polsce Siergiej Andriejew „niemniej jednak złoży wieniec na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich” 9 maja o 12:00.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, Ambasada Federacji Rosyjskiej w Warszawie wystosowała w czwartek zaproszenie na organizowane przez siebie obchody „Dnia Zwycięstwa” 9 maja na cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury.

Zobacz też: Parada z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie bez zagranicznych przywódców

Radio Zet otrzymało komentarz od rzecznik Urzędu m. st. Warszawy Moniki Beuth-Lutyk: „Ambasada nie musi zwracać się do miasta o zgodę na tego typu uroczystość, nie możemy wydać żadnego zakazu jej zorganizowania. Wiemy od MSZ, że takie wydarzenie jest planowane, powiadomiliśmy służby, konkretnie Komendanta Stołecznego Policji i od ich oceny będzie zależało, czy będą tam np. patrole policji”.

Informacje władz Warszawy wywołało reakcję internautów, którzy przypominali decyzję o zakazie Marszu Niepodległości.

Obchody Dnia Zwycięstwa w Rosji odbywają się 9 maja dla podkreślenia zwycięstwa Związku Radzieckiego w II wojnie światowej.

Kresy.pl / poland.mid.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz