W piątek wieczorem na ulicach stolicy Bahrajnu, wybuchły protesty przeciwko normalizacji stosunków z Izraelem – poinformował Middle East Monitor.

Jak poinformował portal Middle East Monitor, na ulicach stolicy Bahrajnu wybuchły w piątek protesty przeciwników normalizacji stosunków z Izraelem.

Protestujący nieśli transparenty potępiające normalizację, z ujednoliconym hasłem „Piątek anty-normalizacyjny”, wraz ze zdjęciem zamaskowanego palestyńskiego bojownika.

Porozumienie normalizacyjne Bahrajnu z Izraelem spotkało się z powszechną złością, pomimo rygorystycznych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

Protestujący wyrazili swój sprzeciw wobec normalizacji, niosąc transparenty z hasłami: „Normalizacja to zdrada”, „Odrzucamy uległość, upokorzenie i poddanie się instrukcjom Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii” oraz „Izrael to rak, który należy wykorzenić”. Inne hasła głosiły: „Nigdy się nie poddamy” i „Normalizacja jest haniebna, to zdrada”.

Umowy normalizacyjne z Emiratów i Bahrajnu z Izraelem zostały kategorycznie odrzucone przez władze i frakcje palestyńskie, które uznały tę decyzję za zdradę meczetu Al-Aksa, Jerozolimy i sprawy palestyńskiej.

Donald Trump ogłosił zawarcie porozumienia pomiędzy Izraelem a Bahrajnem 11 września po piątkowej trójstronnej rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i królem Bahrajnu Hamadem ibn Isą Al Chalifą. Trzej przywódcy wydali również krótkie wspólne oświadczenie potwierdzające zawarcie umowy. Na Twitterze Trump ogłosił kolejny “historyczny przełom”, podobnie jak zrobił to w sierpniu br. po podobnym porozumieniu pomiędzy Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Associated Press zauważyła, że porozumienie ogłoszono w dniu 19. rocznicy zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku. „Nie ma mocniejszej odpowiedzi na nienawiść, która zrodziła 11 września, niż ta umowa” – powiedział Trump reporterom w Białym Domu.

Podobnie jak porozumienie z ZEA, piątkowe porozumienie Bahrajn-Izrael znormalizuje stosunki dyplomatyczne i handlowe, relacje w dziedzinie bezpieczeństwa oraz inne stosunki między tymi dwoma krajami. Bahrajn wraz z Arabią Saudyjską zniósł już zakaz wykonywania izraelskich lotów w swojej przestrzeni powietrznej.

Zięć i doradca Trumpa Jared Kushner podkreślił, że porozumienie z Bahrajnem jest drugim porozumieniem, jakie Izrael zawarł z krajem arabskim w ciągu ostatnich 30 dni, podczas gdy zawarcie wcześniejszych dwóch porozumień – z Egiptem i Jordanią – zajęło 72 lata izraelskiej państwowości.

Kresy.pl/Middle East Monitor

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply