Inaczej niż w przypadku Polski, Węgier i Słowacji władze Bułgarii nie przedłużyły zakazu importu ukraińskiego zboża.

Stanowisko władz Bułgarii nie spodobało się bułgarskim rolnikom. W poniedziałek urządzili oni masowe protesty polegające na blokadach dróg. Ponad 40 ważnych dróg w Bułgarii zostało zatarasowanych. Georgi Milew, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Producentów Zboża radził współobywatelom, by starali się nie wybierać w podróż bez naglącej konieczności, jak podała bułgarska agencja informacyjna Novinite.

 

Ponad 300 rolników dysponujących traktorami, ciężkimi maszynami i innym sprzętem zebrało się przy wyjeździe ze Starej Zagory w kierunku autostrady „Trakia” w pobliżu dzielnicy, gdzie odbyła się protestacyjna blokada będąca częścią ogólnopolskiego protestu producentów zbóż.

Droga Warna-Burgas była zamknięta w obu kierunkach w rejonie „Haramiyat” aż do drogi do Awren. Na miejsce wysłano policję drogową. Ruch na moście Asparuhowo prowadzącym do Warny również został wstrzymany. Ciężkie maszyny rolnicze blokowały też ruch na węźle drogowym Petolatchka.

Dziesiątki rolników zebrało się także w proteście w pobliżu Błagojewgradu, blokując rondo na drodze E-79 w kierunku Simitli. W Widynie producenci rolni postanowili blokować ruch na dojeździe do mostu na Dunaju nr 2.

W obwodzie dobrickim blokady zostały zorganizowana przy przejściach granicznych Durankulak i Kardam, przy rondzie Bałczik oraz na drodze do Silistry we wsi Karapelit.

Protest rolników zablokował cztery węzły drogowe w obwodzie płowdiwskim. Ponad 300 rolników wyposażonych w około 100 ciężkich maszyn blokowała także główną drogę Silistra-Rusa na węźle Tutrakan.

Tymczasem już o godzinie 11:00 przywrócono ruch zablokowany przez rolników z obwodu łoweckiego na głównej drodze Sofia-Warna przy węźle Boaza.

Zgodnie z zapowiedziami rolnicy we wtorek bułgarscy rolnicy przeniosą swój protest pod budynek Zgromadzenia Narodowego i Rady Ministrów w Sofii.

Oprócz żądań wprowadzenia zakazu przywozu ukraińskiego zboża i artykułów spożywczych oraz pilnej wypłaty pomocy publicznej, protestujący domagali się także dymisji rządu.

Inaczej niż Polska, Węgry i Słowacja, władze Bułgarii, zgodnie z żądaniami Kijowa i Brukseli, zdecydowały się znieść zakaz importu zboża z Ukrainy.

Czytaj także: Ukraina złożyła skargę do WTO na Polskę, Słowację i Wegry

novinite.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply