Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów – przekazała we wtorek Defense Security Cooperation Agency (DSCA). Chodzi o wozy w starszej wersji. Mają wypełnić lukę po czołgach przekazanych Ukrainie.

Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams, a także powiązanego sprzętu. Szacowany koszt to 3,75 mld dolarów. To wozy w starszej wersji. Mają wypełnić lukę po czołgach przekazanych Ukrainie.

W komunikacie wskazano, że chodzi o 116 czołgów, 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES, 8 mostów czołgowych M1074 Joint Assault Bridge, 6 wozów dowodzenia M577, 26 pojazdów HMMWV (Humvee) i 26 lekkich pojazdów opancerzonych JLTV, a także karabiny maszynowe.

Poinformowano także o przewidywanym zapasie amunicji do czołgów: 60 000 sztuk amunicji M829A4, 2000 szt. M829A3, a także 50 000 szt. M829A2

Chodzi o wozy w starszej wersji. Mają wypełnić lukę po czołgach przekazanych Ukrainie. Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak informował w lipcu br., że Polska miała otrzymać te Abramsy po koszcie ich konserwacji. Szef MON deklarował, że chodzi o “bardzo preferencyjne warunki”.

Pierwsze dostawy przewidywane są na 2023 rok.

Jak podawaliśmy, Ministerstwo Obrony Narodowej, odpowiadając na pytanie naszej redakcji poinformowało w październiku, że fundusze z amerykańskiego programu Foreign Military Financing zostaną przeznaczone na zakup czołgów M1A1 Abrams dla Sił Zbrojnych RP.

„Fundusze te przyspieszą proces uzupełniania wyposażenia, które Polska przekazała z własnych zapasów Ukrainie. Jednym z przewidywanych kierunków ich alokacji jest zasilenie finansowania umowy na dostawę dla Sił Zbrojnych RP czołgów M1A1 Abrams” – poinformował Wydział Prasowy MON.

Wcześniej Polska zamówiła także 250 Abramsów w nowszej wersji – M1A2 SEP v3.

dsca.mil / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply