Na okupowanym terytorium obwodu chersońskiego znanych na skutek wylewu wód Dniepru zginęło co najmniej 11 osób, podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

Ogólna liczba ofiar wysadzenia tamy elektrowni wodnej w Nowej Kachowce wzrosła do 18 – podała agencja informacyjna UNIAN. Ministerstwo Spraw Wewetrznych Ukrainy podało w poniedziałek, że odnaleziono ciało kolejnej osoby, która utonęła. “Niestety, podczas ewakuacji zginęło 18 osób, 14 na skutek utonięcia, 4 od ran postrzałowych” – czytamy w raporcie.

W tym samym czasie szef chersońskiej administracji obwodwej z ramienia Kijowa Ołeksandr Prokudin poinformował o 15 ofiarach utonięcia. “Niestety, na deokupowanej chersońszczyźnie w wyniku powodzi zginęło 15 osób. Kolejnych 20 zostało rannych, w tym dwóch policjantów, pięciu ratowników, którzy zostali ranni podczas ewakuacji ludności cywilnej. Do tej pory 31 osób uznano za zaginione, w tym dwoje dzieci, udało się ustalić miejsce zamieszkania 17 osób, tych 31 już nie bierze się pod uwagę” – powiedział w wywiadzie telewizyjnym Prokudin.

Obecnie, według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w szeregu osiedli na prawym, a więc kontrolowanym przez Kijów brzegu Dniepru wciąż zalanych jest 818 domów. Podczas akcji ratunkowej ewakuowano 3773 osoby i 284 zwierzęta.

W nocy z 5 na 6 czerwca doszło do wysadzenia znacznego odcinka tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce. Tama wykorzystywana przez miejscową elektrownię wodną, spiętrza znacznych rozmiarów zbiornik wodny o powierzchni 2155 km kw. Jego łączna pojemność to 18,2 km sześc. Według przedstawicieli ukraińskiej armii, dowództwo wojskowe Federacji Rosyjskiej zniszczyło tamę z powodu „strachu przed armią ukraińską” oraz „sukcesów sił obrony Ukrainy w operacjach ofensywnych”.

Z kolei Rosjanie oskarżają o zniszczenie zapory stronę ukraińską. W poniedziałek “New York Times” opublikował artykuł z sugestiami, że tama została jednak wysadzona przez stronę kontrolującą instalację, to jest Rosjan.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply