Ukraina stała się najbardziej zaminowanym krajem świata

Według bazującego w Bratysławie think-tanku GLOBSEC Ukraina jest już zaminowana bardziej niż jakiekolwiek państwo świata, łącznie z Syrią, gdzie konflikt trwa od 12 lat.

W tej chwili około 30 proc. (około 174 tys. km kwadratowych) terytorium Ukrainy jest  pokryte minami i niewybuchami. Według tych wskaźników wyprzedziła ona takich dotychczasowych liderów tego rankingu, jak Afganistan i Syria, wynika z raportu centrum analitycznego GLOBSEC „Chodzenie po ogniu: rozminowywanie na Ukrainie”.

Przytaczająca wnioski raportu ukraińska agencja informacyjna UNIAN opsiuje, że Rosjanie “bardzo pomysłowo realizują swój cel, jakim jest uczynienie jak największej części ziem ukraińskich niezdatnymi do zamieszkania”. Rosjanie minują na Ukrainie lasy, pola i drogi. Poszczególne oddziały rosyjskich sił zbrojnych pozostawiały też, w przypadku odwrotu, miny-pułapki.

GLOBSEC twierdzi, że po zakończeniu wojny nasi inżynierowie staną przed „trudnym, kosztownym i prawie niemożliwym” do wykonania zadaniem, którego realizacja może zająć lata.

Zdaniem analityków think-tanku, obecnie proces rozminowywania okupowanych terytoriów Ukrainy postępuje katastrofalnie wolno. Na przykład w latach 2015-2021 na terenach kontrolowanych przez Ukrainę w obwodach donieckim i ługańskim rozminowano tylko 6 proc. obszarów niebezpiecznych (średnio rozminowywano tylko 64 km kw. terytoriów rocznie). Jak na razie trudno określić, ile lat zajmie całkowite oczyszczenie wszystkich terytoriów Ukrainy po wojnie.

Obecnie problem rozminowywania terytoriów jest szczególnie istotny w obwodach charkowskim, chersońskim i kijowskim, które były okupawne przez Rosjan w zeszłym roku, ale zostali oni zmuszczeni do wycofania się z tych regionow.

Czytaj także: Politico: Rośnie spór między USA a Ukrainą. Chodzi o cele wojny

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply