Stany Zjednoczone i Meksyk porozumiały się ws. przeciwdziałania masowej, nielegalnej migracji. Meksykanie podejmą zdecydowane działania, by powstrzymać napływ imigrantów do USA, w zamian za co Amerykanie nie będą nakładać dodatkowych taryf celnych na towary z Meksyku.

W piątek prezydent USA Donald Trump poinformował o zawarciu porozumienia z Meksykiem w sprawie polityki migracyjnej.

– Stany Zjednoczone zawarły pisemne porozumienie z Meksykiem – napisał na Twitterze Trump. Zaznaczył, że w związku z tym 5-proc. cła na towary z Meksyku o wartości 350 mld dol., które miały zostać wdrożone w poniedziałek, zostały „bezterminowo zawieszone”. W zamian, Meksyk zgodził się podjąć zdecydowane kroki na rzecz powstrzymania fali migracyjnej napływającej przez ten kraj do południowej granicy USA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

– Jest to robione, by mocno ograniczyć, lub wyeliminować, nielegalną migrację, napływającą z Meksyku do Stanów Zjednoczonych – napisał amerykański prezydent. Dodał, że niebawem Departament Stanu USA przedstawi szczegóły zawartego porozumienia.

Przypomnijmy, że Trump ogłosił tydzień temu, iż od 10 czerwca wprowadza 5 proc. cła na towary z Meksyku i zapowiedział, że cła będą stopniowo, co miesiąc podnoszone, dopóki problem nielegalnej imigracji przez meksykańską granicę nie zostanie rozwiązany. Wówczas sankcje, jak obiecał, mają zostać zniesione. Jeśli konkretów nie będzie, od 1 października br. cła miałyby wynosić 25 proc. W reakcji na zapowiedziane przez prezydenta USA cła mające zmusić Meksyk do rozwiązania problemu nielegalnych imigrantów, napływających do Stanów Zjednoczonych, meksykańskie władze zapowiedziały zaostrzenie stosowanych środków w celu ograniczenia migracji. Wysłały też do Waszyngtonu swoich negocjatorów.

Radość z podpisania umowy i uniknięcia ceł wyraził prezydent Meksyku, Andres Manuel Lopez Obrador. Zamierza dziś udać się do Tijuany, miasta w północno-zachodnim Meksyku, niedaleko amerykańskiego San Diego. Po południu chce tam świętować podpisanie umowy.

Rozmowy amerykańsko-meksykańskie, z udziałem szefów dyplomacji obu krajów, toczyły się od czwartku w Waszyngtonie. Poza ministrami Mike’em Pompeo i Marcelo Ebrard w negocjacjach brała udział ambasador Meksyku Martha Barcena, a także specjalny pełnomocnik USA ds. handlu Robert Lighthizer.

Według komunikatu Barceny, Meksyk zobowiązał się do podjęcia „działania na rzecz konsekwentnego egzekwowania przepisów prawa migracyjnego”. – Osoby ubiegające się o azyl w USA, a przebywające w okresie rozpatrywania wniosku na terytorium Meksyku, będą mieć możliwość zatrudnienia oraz edukacji i zapewnioną opiekę zdrowotną.

Ponadto, Meksyk i USA chcą pogłębić „współpracę na rzecz rozwoju i pomnażania dobrobytu w prowincjach Meksyku, które bezpośrednio graniczą ze Stanami Zjednoczonymi oraz w całym regionie Ameryki Środkowej”.

W ramach porozumienia Meksyk wyśle na obszary przy granicy z Gwatemalą jednostki Gwardii Narodowej. Zgodził się też na zaakceptowanie zasady, że osoby przybyłe do USA przez granicę z Meksykiem i starające się o azyl, mogą być odsyłane do Meksyku, by tam czekać na decyzję. Władze Meksyku zamierzają też zdecydowanie zaangażować się w walkę z gangami zajmującymi się przemytem ludzi do USA. Wszystko razem ma przyczynić się do znaczącego zmniejszenia napływu imigrantów z krajów Ameryki Środkowej do USA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Ebrador zaznaczył, że wbrew oczekiwaniom Białego Domu Meksyk nie zgadza się na przyjmowanie imigrantów z Gwatemali, którzy już złożyli w USA wnioski azylowe. Waszyngton chciał, żeby byli oni odsyłani do Meksyku zgodnie z zasadą „bezpieczny kraj trzeci”, która umożliwia danemu krajowi odesłanie osoby ubiegającej się o azyl do państwa trzeciego po rozpatrzeniu wniosku o azyl w trybie przyspieszonym. Podkreślił, że analogicznie nie ma mowy o odsyłaniu obywateli Hondurasu czy Salwadoru do Gwatemali.

Po upływie 90 dni podpisane porozumienie ma zostać poddane ocenie. Wówczas miałoby zostać rozszerzone o rozdział dotyczący wspólnych działań na rzecz zwalczania nielegalnej imigracji.

PAP / twitter.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz