Ukraina (Kresowy Przegląd Tygodnia #13)

Drastycznie spada poparcie Zełenskiego i Sługi Narodu; Ukraina chce się uniezależnić od energii z Rosji; w kraju powstanie nowa służba specjalna; Janukowycz jest oskarżany przez prokuraturę o zdradę na rzecz Rosji; trwają wewnętrzne rozgrywki SBU; procedowane jest prawo, wedle którego Ukraińcy będą mogli posiadać dwa obywatelstwa; odbyło się pierwsze posiedzenie Trójkąta Lubelskiego.

Aby otrzymywać co tydzień pełny Kresowy Przegląd Tygodnia zapisz się w poniższym formularzu:

Ukraina

Gdyby wybory prezydenckie na Ukrainie odbyły się pod koniec stycznia br., w pierwszej turze zwyciężyłby urzędujący prezydent Wołodymyr Zełenski – wynika z najnowszego sondażu KMIS. Głosowanie na Zełenskiego zadeklarowało prawie 20 proc. zdecydowanych ankietowanych. To o ponad 7 proc. mniej niż podobnym sondażu KMIS z grudnia ub. roku.

Drugie miejsce w sondażu prezydenckim zajął były prezydent Petro Poroszenko, na którego mogłoby zagłosować prawie 16 proc. zdecydowanych wyborców. Na kolejnych miejscach znaleźli się była premier Julia Tymoszenko (prawie 12 proc.) i jeden z liderów prorosyjskiej Opozycyjnej Platformy-Za Życiem (OPZŻ) Jurij Bojko (11 proc.). Co ciekawe, stosunkowo niska pozycja Bojki wynika z obecności w sondażu innego polityka OPZŻ Wiktora Medwedczuka (7,5 proc.). Przed miesiącem, gdy Medwedczuka nie uwzględniono w sondażu, głosowanie na Bojkę zadeklarowało prawie 21 proc. ankietowanych, co dało mu drugie miejsce po Zełenskim.

Gdyby w drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzyli się Zełenski i Poroszenko, Zełenski mógłby liczyć na poparcie 55 proc. wyborców, przy 45 proc. głosów dla byłego prezydenta. Na uwagę zwraca poziom niezdecydowanych na poziomie 45 proc. Co ciekawe, gdyby do drugiej tury przeszli Poroszenko i Bojko, były prezydent przegrałby z politykiem OPZŻ stosunkiem głosów 47:53.

Spadek poparcia dla rządzących widać także w rankingu partii politycznych. Rządząca partia Sługa Narodu znalazła się dopiero na czwartym miejscu (11,2 proc. wskazań osób zdecydowanych). Gdyby wybory parlamentarne na Ukrainie odbyły się pod koniec stycznia, wygrałaby je OPZŻ (20,7 proc.). Na podium znalazłyby się jeszcze Europejska Solidarność Poroszenki (15,3 proc.) i Batkiwszczyna Julii Tymoszenko (12,6 proc.). Na dalszych miejscach były: Syła i czest’ (8,3 proc.), Hołos (5,6 proc.) i Ukraińska strategia Hrojsmana (5,3 proc.). Najbliżej przekroczenia progu wyborczego byłaby partia znanego emigracyjnego blogera Anatolija Szarija (Partia Szarija) z 4,6 proc.

W porównaniu z grudniowym sondażem KMIS partia Sługa Narodu straciła prawie 10 pkt. procentowych.

Do 2023 roku Ukraina ma odciąć się od dostaw energii elektrycznej z Białorusi i Rosji, dołączając tym samym do systemu elektroenergetycznego Unii Europejskiej – zapowiedział szef ukraińskiego MSZ. Agencja Unian zaznacza, że trzy lata temu ukraińska Narodowa Kompania Energetyczna Ukrenergo oraz mołdawska Mołdelektryka uzgodniły plany synchronizacji systemów energetycznych Ukrainy i Mołdawii z Jednolitym Rynkiem Energii Elektrycznej krajów członkowskich UE (ENTSO-E). Jednocześnie zapasy węgla w magazynach elektrowni cieplnych na Ukrainie osiągnęły prawdopodobnie najniższy poziom w historii niepodległej Ukrainy. Oznacza to brak gwarancji bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na Ukrainie powstanie Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego. Ukraiński parlament przyjął w czwartek ustawę w tej sprawie. Nowa ukraińska służba specjalna jako jedyna ma zajmować się przestępstwami gospodarczymi. Oznacza to, że zlikwidowana zostanie Milicja Podatkowa – część Państwowej Służby Fiskalnej, a także gospodarcze wydziały Policji Narodowej i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy poinformowało w czwartek o tym, że śledczy Państwowego Biura Śledczego w uzgodnieniu z prokuraturą podejrzewają byłego prezydenta Wiktora Janukowycza o zdradę na rzecz Federacji Rosyjskiej. Chodzi o tzw. porozumienie charkowskie między prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem a prezydentem Wiktorem Janukowyczem z 2010 roku. W zamian za rabat na gaz ziemny dla Ukrainy Janukowycz przedłużył pobyt rosyjskiej floty na Krymie o 25 lat – do 2042 roku.

Według ukraińskich śledczych dokument w rzeczywistości nie przewidywał tej zniżki a przed jego podpisaniem cena gazu dla Ukrainy została podwojona. Zdaniem śledczych Rosja sztucznie podwyższała zadłużenie Ukrainy z tytułu odbioru gazu, po czym umarzała ten dług w zamian za ustępstwa strony ukraińskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała w piątek pułkownika oddziału specjalnego „Alfa”. Jest on podejrzany o zlecenie zabójstwa wysokiego funkcjonariusza SBU na zamówienie byłego wiceszefa tej służby. Rzekomy inspirator niedoszłego zamachu kontratakuje twierdząc, że jest to skierowana przeciw niemu intryga i sugeruje związki szefa SBU oraz szefa kancelarii prezydenta Ukrainy z Rosją.

Do tej pory prawo zabraniało obywatelom Ukrainy posiadania obywatelstwa innego państwa, ale już wkrótce może się to zmienić. Projekt nowelizacji ustawy o obywatelstwie złożyli w Radzie Najwyższej deputowani z ramienia proprezydenckiej partii „Sługa narodu” Ołeh Dunda, Ołeksandr Ołeksijczuk, i Dmytro Mykysza, poinformował w środę ukraiński portal Cenzor.net Proponowane przez nich poprawki pozwalają obywatelom Ukrainy na nabywanie obywatelstwa innego państwa lub państw, zezwalają też na nabywanie ukraińskiego obywatelstwa cudzoziemcom bez konieczności zrzekania się przez nich obywatelstwa ojczyzny.

W piątek odbyło się pierwsze spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Lubelskiego – Polski, Litwy i Ukrainy. Wzięła w nim udział także uznawana za liderkę białoruskiej opozycji Swietłana Tichanowska. Ministrowie m.in. ustalili, że przeanalizowana zostanie propozycja stworzenia przez Polskę, Ukrainę i państwa bałtyckie wspólnego think-tanku, który miałby zajmować się „kształceniem nowych kadr dla życia politycznego i społecznego” oraz wspólnymi inicjatywami, które miałyby na celu „uwypuklić pozytywne wydarzenia ze wspólnej przeszłości”. Dmytro Kułeba zasugerował również poświęcenie uwagi badaniu kultury krymsko-tatarskiej, jako ważnej części dziedzictwa kulturowego Ukrainy, Polski i Litwy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ukraina wprowadzi zakaz lotów nad swoim terytorium dla 13 rosyjskich regionalnych linii lotniczych i Syrian Cham Wings Airlines na trzy lata. Firmy te mają obsługiwać loty na Krym, który został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.

Zełenski podpisał dekret o zastosowaniu sankcji gospodarczych wobec chińskich inwestorów ubiegających się o przejęcie ukraińskich zakładów silników lotniczych „Motor Sicz”. Dwa tygodnie temu podobne sankcje wprowadziły Stany Zjednoczone.

Dokument „A w oddali ujadały psy”, opowiadający o problemach dzieci z Donbasu na tle toczącej się wojny, znalazł się w programie nauczania dla uczniów klas 6-9 w Danii.

Na kanale KresyTV pojawiła się kolejna produkcja naszej redakcji. Tym razem Mateusz Pławski rozmawia z profesorem Andrzejem Zapałowskim na temat polskiej polityki względem państwa ukraińskiego.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply