Po przeliczeniu 98 proc. głosów, w I turze wyborów prezydenckich na Ukrainie zdecydowanie zwycięża showman Władimir Zielenskij/Wołodymyr Zełenski, mając prawie dwukrotną przewagę na prezydentem Petrem Poroszenką. Interesująco przedstawia się rozkład głosów w różnych częściach Ukrainy.

Według danych z wtorku rano, po przeliczeniu blisko 98 proc. głosów, w I turze wyborów prezydenckich na Ukrainie zdecydowanie zwyciężył Władimir Zielenskij/Wołodymyr Zełenski. Oddano na niego 30,26 proc. głosów, czyli ponad 5,5 mln.

Urzędujący prezydent Petro Poroszenko zajmuje drugie miejsce i można już powiedzieć, że to on zmierzy się z popularnym komikiem i showmanem, na którego oddano jednak niemal dwa razy więcej głosów. Poroszenko, z wynikiem 15,92 proc., zdobył jak dotąd niespełna 3 mln głosów. Wcześniej informowaliśmy, że mimo, iż urzędujący prezydent wyraźnie przegrał pierwszą turę wyborów otrzymał gratulacje od niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

Przeczytaj: OBWE uznała wybory prezydenckie na Ukrainie za wolne

Dalsze miejsca zajmują jak na razie: była premier Julia Tymoszenko (13,38 proc. głosów), lider Platformy Opozycyjnej – Za Życiem, opozycyjnej wobec „obozu EuroMajdanu” Jurij Bojko (11,66 proc.), przywódca centroprawicowej i prounijnej Pozycji Obywatelskiej Anatolij Hrycenko (6,92 proc.), były szef SBU Ihor Smeszko (6,03 proc.), lider Partii Radykalnej Ołeh Laszko (5,47 proc.) i Ołeksandr Wiłkuł, kandydat Bloku Opozycyjnego – Partii Pokoju i Rozwoju 4,16 proc. Pozostali kandydaci uzyskali wyniki poniżej 2 proc.

Według dostępnych opracowań w postaci map wyborczych, Zielenskij/Zełeński uzyskał najlepsze wyniki w południowych i środkowo-wschodnich obwodach Ukrainy (obwód dnipropietrowski 45,3 proc., odeski – 41,26 proc., mikołajewski – 40,67 proc., zaporoski – 39,82 proc.), a także na Zakarpaciu (38,32 proc.) czy w sąsiadującym z Krymem obwodzie chersońskim (37,55 proc.). Uzyskał też dobre wyniki na wschodzie kraju, a na także w części centralnej i na północy.

Poroszenko największe poparcie ma na zachodniej Ukrainie, szczególnie w obwodach na obszarach leżących na Kresach wschodnich II RP (obwód lwowski – 35,33 proc., tarnopolski – 24,39 proc., rówieński – 22,32 proc., iwano-frankiwski – 21,38 proc.), a także w Kijowie (25,6 proc.). Dobre wyniki uzyskał też na Podolu.

Co ciekawe, zachodnie obwody kraju (lwowski, tarnopolski, iwano-frankiwski) to także obszar, na którym najlepsze wyniki uzyskał Anatolij Hrycenko (np. lwowski – 19 proc., tarnopolski – 17,1 proc.). Na pozostałym obszarze kraju jako kandydat w zasadzie w ogóle się nie liczył.

Julia Tymoszenko również odnotowała najlepsze wyniki na zachodzie Ukrainy (bez Zakarpacia), szczególnie w obw. iwanofrakiwskim (22,58 proc.), wołyńskim (19,86 proc.), czerniowieckim (19,55 proc.) i czernihowskim (19,52 proc.). W centrum i dalej na wschód, a także na południe, poparcie dla niej było coraz słabsze (w części obwodów ługańskiego i donieckiego – poniżej 5 proc.).

Jurij Bojko uzyskał marginalne poparcie na zachodzie Ukrainy (np. ledwo 1 proc. w obwodzie iwanofrankiwskim), ale wyraźnie wygrał na wschodzie, szczególnie w części obwodów ługańskiego (43,79 proc.) i donieckiego (36,44 proc.). Dobre wyniki osiągnął też w obwodach charkowskim (26,57 proc.), odeskim (22,04 proc.), zaporoskim (18,73 proc.) i mikołajewskim (17,23 proc.).

Warto zaznaczyć, że w części obwodów na wschodzie i na południu Ukrainy kandydaci „obozu EuroMajdanu”, szczególnie Poroszenko i Tymoszenko, wyraźnie przegrywali nie tylko z Zielenskim, ale również z kandydatami opozycyjnymi wobec Majdanu, a przez część komentatorów uważanych za umiarkowanie prorosyjskich (Bojko, Wiłkuł). W niektórych przypadkach (np. Donbas, Odessa, środkowo-wschodnia i południowa Ukraina) łączne poparcie dla kandydatów EuroMajdanu nie przekraczało 1/4-1/3 głosów.

We wszystkich miejscach w Polsce, gdzie Ukraińcy mogli wybierać w niedzielę prezydenta Ukrainy, zwyciężył Wołodymyr Zełenski. Podobnie jak w głosowaniu na Ukranie wyprzedził on urzędującego prezydenta Petra Poroszenkę. Na uwagę zwraca fakt, iż na kandydata skrajnych nacjonalistów Rusłana Koszułynskiego zagłosowało w Polsce 285 osób, co stanowi poparcie na poziomie prawie 3,7 proc. – na Ukrainie Koszułynski uzyskał według exit poll poparcie o połowę niższe.

Ukraina, wybory prezydenckie 2019. Rozkład głosów po przeliczeniu 17 i 80 proc. Źr. Ukraińska Prawda.

Ukraina, wybory prezydenckie 2019. Rozkład głosów po przeliczeniu 98 proc. Źr. Ukraińska Prawda

Unian/ cbk.gov.ua / pravda.com.ua / Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    Tam gdzie była II-a RP i Ukraińcy mogli rozwijać się cywilizacyjnie i mieli równe prawa to są zwolennicy nacjonalistów-banderowców a tam gdzie był zamordyzm, Wielki Głód, prześladowania to kochają Rosjan. To dla nas do przemyślenia, jak należy postępować.

    • jwu
      jwu :

      Zamordyzm ,zamordyzmem,ale trzeba przyznać ,że cały obecny przemysł Ukrainy,zbudowała im komuna z Rosją na czele.Czego nie można powiedzieć o IIRP i NASZYCH kresach wschodnich.Tam od zawsze ,aż do dzisiaj jest głębokie zadupie i zacofanie.