OBWE uznała wybory prezydenckie na Ukrainie za wolne

Na postawie raportów swoich obserwatorów Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oceniła pozytywnie pierwszą turę wyborów prezydenckich na Ukrainie.

Specjalny koordynator misji krótkoterminowych obserwatorów z ramienia OBWE Ilkka Kanerva ocenił, że wybory na Ukrainie były pluralistyczne i odbyły się na zasadach wolnej konkurencji, przytacza w poniedziałek ukraińska agencja informacyjna UNIAN. Docenił także wysoką frekwencję potwierdzającą generalną pozytywną ocenę pierwszej tury wyborów prezydenckich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Kanerva podkreślił w czasie konferencji prasowej w Kijowie, że jest to wstępna ocena. Za pozytywny element uznał także „szeroki wybór” jaki mieli obywatele Ukrainy.

Misja obserwacyjna w czasie niedzielnych wyborów była organizowana przez Biuro OBWE ds. instytucji demokratycznych i praw człowieka, Zgromadzenie Parlamentarne OBWE, Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, Zgromadzenie Parlamentarne i Parlament Europejski.

W niedzielę odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich na Ukrainie. Zwyciężył w niej aktor i komik Władimir Zełenski uzyskując ponad 30% głosów. Dwukrotnie mniejsze poparcie otrzymał urzędujący prezydent Petro Poroszenko. Trzecie miejsce zajęła Julia Tymoszenko na która zagłosowało według wstępnych danych 13% głosujących.

unian.net/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz