Polska bojkotuje spotkanie OBWE ze względu na zaproszenie Ławrowa

Polska nie będzie uczestniczyć w spotkaniu ministerialnym Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Macedonii Północnej ze względu na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa.

Jak przekazała w środę Polska Agencja Prasowa Polska nie będzie uczestniczyć w spotkaniu ministerialnym Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Macedonii Północnej ze względu na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa.

Minister Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk nie weźmie on udziału w posiedzeniu OBWE i nie wyśle żadnego ze swoich zastępców do stolicy Macedonii Północnej.

„Po prostu nie możemy ignorować faktu, że rosyjski minister spraw zagranicznych będzie obecny przy stole organizacji, która powinna budować pokój i bezpieczeństwo w Europie” – wyjaśnił.

Nazywając obecność Ławrowa „niedopuszczalną” Szynkowski vel Sęk dodał, że Polska podziela stanowisko państw bałtyckich, które wcześniej zapowiadały pominięcie spotkania OBWE.

Zobacz też: Szef rosyjskiej dyplomacji ostrzegł przed wybuchem wielkiej wojny

Czytaj: Polska nie wpuści Ławrowa na szczyt OBWE. MSZ Rosji: Polacy spychają organizację w przepaść

We wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformowało o odmowie udziału ministra Kułeby w posiedzeniu OBWE w związku z decyzją organizatorów o zaproszeniu na to spotkanie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Następnie ministrowie spraw zagranicznych krajów bałtyckich przyłączyli się do bojkotu spotkania OBWE. Według Kułeby kilku innych kolegów potwierdziło mu, że nie wezmą udziału w spotkaniu w Skopje. Niektóre państwa podjęły inną decyzję.

Kresy.pl/PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply