Do 2023 roku Ukraina ma odciąż się od dostaw energii elektrycznej z Białorusi i Rosji, dołączając tym samym do systemu elektroenergetycznego Unii Europejskiej – zapowiedział szef ukraińskiego MSZ.

W poniedziałek szef ukraińskiego MSZ, Dmytro Kułeba, powiedział podczas wywiadu dla stacji Ukraina 24, że do 2023 roku Ukraina zamierza odłączyć się od rosyjskiego i białoruskiego systemu dostaw energii elektrycznej. W zamian, chce dołączyć do systemu elektroenergetycznego Unii Europejskiej.

„Celem Ukrainy jest, żeby w 2023 roku przyłączyć się do systemu dostarczania energii elektrycznej Unii Europejskiej. To oznacza, że musimy odciąć się od Białorusi i od białoruskiego systemu i od rosyjskiego i całkowicie zintegrować się z systemem UE. Idziemy tą drogą” – podkreślił szef ukraińskiej dyplomacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kułeba zaznaczył też, że pod względem kwestii energetycznych, strategi Ukrainy pozostaje niezmienna. „Nareszcie odetniemy się od systemu energetycznego Białorusi i Federacji Rosyjskiej” – powiedział.

Agencja Unian zaznacza, że trzy lata temu ukraińska Narodowa Kompania Energetyczna Ukrenergo oraz mołdawska Mołdelektryka uzgodniły plany synchronizacji systemów energetycznych Ukrainy i Mołdawii z Jednolitym Rynkiem Energii Elektrycznej krajów członkowskich UE (ENTSO-E).

Rozbudowa strefy synchronicznej systemu energetycznego kontynentu europejskiego ENTO-S w związku z przyłączeniem ukraińskiego systemu energetycznego jest elementem zabezpieczenia integracji ukraińskiego rynku energii elektrycznej z wewnętrznym rynkiem energii UE, liczącym już 41 operatorów systemowych i 34 państw członkowskich.

Przeczytaj: Litwa chce całkowicie zablokować energię z elektrowni w Ostrowcu na Białorusi

Czytaj również: Ukraina nie zamierza kupować rosyjskiego gazu

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, w tym miesiącu wizytę na Ukrainie złożyła nowa, liberalna prezydent Mołdawii, Maia Sandu, charakteryzowana jako prozachodnia i proeuropejska. Spotkała się na rozmowach z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. We wspólnym oświadczeniu oboje podkreślili zainteresowanie dołączeniem do Inicjatywy Trójmorza i członkostwem w Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że amerykańska agencja rządowa International Development Finance Corporation (DFC) przeznaczy 300 mln dol. na rozwijanie infrastruktury energetycznej w ramach krajów Trójmorza. Pieniądze mają wesprzeć Fundusz Trójmorza celem promowania rozwoju m.in. w sektorach energetycznym i transportowym w krajach Europy Środkowej Wschodniej.

Unian / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz