Do 2023 roku Ukraina ma odciąż się od dostaw energii elektrycznej z Białorusi i Rosji, dołączając tym samym do systemu elektroenergetycznego Unii Europejskiej – zapowiedział szef ukraińskiego MSZ.

W poniedziałek szef ukraińskiego MSZ, Dmytro Kułeba, powiedział podczas wywiadu dla stacji Ukraina 24, że do 2023 roku Ukraina zamierza odłączyć się od rosyjskiego i białoruskiego systemu dostaw energii elektrycznej. W zamian, chce dołączyć do systemu elektroenergetycznego Unii Europejskiej.

„Celem Ukrainy jest, żeby w 2023 roku przyłączyć się do systemu dostarczania energii elektrycznej Unii Europejskiej. To oznacza, że musimy odciąć się od Białorusi i od białoruskiego systemu i od rosyjskiego i całkowicie zintegrować się z systemem UE. Idziemy tą drogą” – podkreślił szef ukraińskiej dyplomacji.

Kułeba zaznaczył też, że pod względem kwestii energetycznych, strategi Ukrainy pozostaje niezmienna. „Nareszcie odetniemy się od systemu energetycznego Białorusi i Federacji Rosyjskiej” – powiedział.

Agencja Unian zaznacza, że trzy lata temu ukraińska Narodowa Kompania Energetyczna Ukrenergo oraz mołdawska Mołdelektryka uzgodniły plany synchronizacji systemów energetycznych Ukrainy i Mołdawii z Jednolitym Rynkiem Energii Elektrycznej krajów członkowskich UE (ENTSO-E).

Rozbudowa strefy synchronicznej systemu energetycznego kontynentu europejskiego ENTO-S w związku z przyłączeniem ukraińskiego systemu energetycznego jest elementem zabezpieczenia integracji ukraińskiego rynku energii elektrycznej z wewnętrznym rynkiem energii UE, liczącym już 41 operatorów systemowych i 34 państw członkowskich.

Przeczytaj: Litwa chce całkowicie zablokować energię z elektrowni w Ostrowcu na Białorusi

Czytaj również: Ukraina nie zamierza kupować rosyjskiego gazu

Jak pisaliśmy, w tym miesiącu wizytę na Ukrainie złożyła nowa, liberalna prezydent Mołdawii, Maia Sandu, charakteryzowana jako prozachodnia i proeuropejska. Spotkała się na rozmowach z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. We wspólnym oświadczeniu oboje podkreślili zainteresowanie dołączeniem do Inicjatywy Trójmorza i członkostwem w Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że amerykańska agencja rządowa International Development Finance Corporation (DFC) przeznaczy 300 mln dol. na rozwijanie infrastruktury energetycznej w ramach krajów Trójmorza. Pieniądze mają wesprzeć Fundusz Trójmorza celem promowania rozwoju m.in. w sektorach energetycznym i transportowym w krajach Europy Środkowej Wschodniej.

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply