Ukraiński operator gazowy Naftohaz Ukraini zapowiada, że nie zamierza podpisywać kolejnego kontraktu gazowego z rosyjskim dostawcą.

Przytaczająca we wtorek komunikat ukraińskiego koncernu gazowego agencja informacyjna Reutera przypomina, że ostatnia umowa na dostawy gazu z Rosji została podpisana przez stronę ukraińską w listopadzie 2015 r. Nowe zakupy są dokonywane już w warunkach reformy rynku gazowego na Ukrainie, gdzie rząd partii „Sługa narodu” zadecydował o uwolnieniu cen „błękitnego paliwa” dla klientów przemysłowych. Taka liberalizacja była częścią wymogów Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który od jej przeprowadzenia uzależnił udzielenie Ukrainie kolejnych kredytów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Reforma ukraińskiego rynku gazu stworzyła szanse dla każdego ukraińskiego czy zagranicznego handlowca na kupowanie gazu z Rosji, jeśli ceny i warunki będą konkurencyjne. Ale jak do tej pory Rosja nie zaoferowała gazu na takich warunkach” – stwierdził szef Naftohazu Andrij Koboliew. Jak napisał do brytyjskiej agencji – „Ukraina nigdy nie powróci do dni opartych na korupcji umów energetycznych i zależności energetycznej od Rosji, i oni dobrze o tym wiedzą”.

Reuters przypomina natomiast, że oba kraje pozostają związane umową z zeszłego roku regulującą kwestie tranzytu rosyjskiego gazu przez system rurociągów Ukrainy do państw trzecich. Umowa została podpisana po trudnych negocjacjach tuż przed upłynięciem terminu poprzedniego kontraktu w tej sprawie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Czytaj także: Ukraina gotowa importować z Polski 6,6 mld metrów sześciennych gazu rocznie

reuters.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz