300 mln dol. od władz USA na Fundusz Trójmorza

Amerykańska agencja rządowa przeznaczy 300 mln dol. na rozwijanie infrastruktury energetycznej w ramach krajów Trójmorza. Pieniądze mają wesprzeć Fundusz Trójmorza celem promowania rozwoju m.in. w sektorach energetycznym i transportowym w krajach Europy Środkowej Wschodniej.

W czwartek amerykańska agencja rządowa International Development Finance Corporation (DFC) zatwierdziła ponad 2,1 mld dolarów na inwestycje rozwojowe m.in. w Europie Środkowej i Wschodniej i w Afryce, w tym 300 milionów dolarów wsparcia dla Funduszu Trójmorza. Poinformował o tym Adam Boehler, szef DFC.

„Dziś, zarząd DFC zatwierdził ponad 2,1 mld dolarów na inwestycje mające wspierać projekty rozwojowe i wsparcia, które wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne w Europie Wschodniej, zaufane sieci telekomunikacyjne w Afryce, globalną odpowiedź na COVID-19 i więcej!” – napisał na Twitterze Boehler.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie DFC, w tym kwartale roku zatwierdzono łącznie ponad 2,1 mld dol. finansowania na wparcie rozwojowe w rynkach wschodzących w Afryce, Europie Wschodniej, Indo-Pacyfiku, Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie. Projekty te mają zarazem promować cele polityki zagranicznej USA.

Cytowany w tym komunikacie Boehler powiedział, że finansowanie zatwierdzone przez DFC będzie krytycznie ważne dla ułatwienia sektorowi prywatnemu inwestycji na rzecz zwiększania wzrostu gospodarczego w krajach rozwijających się, szczególnie w kontekście pandemii koronawirusa.

„Te ważne inwestycje wzmocnią małe firmy, wesprą kobiety-przedsiębiorców, rozwiną telekomunikację i zwiększą rozwój rynków wschodzących” – zaznaczył szef DFC.

Według komunikatu, ze wspomnianych 1,2 mld dolarów, 300 milionów ma zostać przeznaczonych na inwestycje w Fundusz Inwestycyjny Trójmorza, celem wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Dodatkowo, DFC będzie wspierać wysiłki na rzecz budowy „zaufanych sieci telekomunikacyjnych we wschodniej Afryce, a także wzmacniać dostępność internetu na całym kontynencie”.

Projekt o nazwie „Rozwijanie infrastruktury energetycznej w ramach krajów Trójmorza”, jak wyjaśniono w opisie, ma polegać na wsparciu Funduszu Trójmorza kwotą 300 mln dolarów na promowanie rozwoju w sektorach energetycznym, transportowym i infrastruktury cyfrowej w Europie Wschodniej.

„Fundusz ma na celu przezwyciężenie istniejących wyzwań rynkowych, żeby pozyskać kapitał na krytycznie ważne projekty infrastrukturalne. Stany Zjednoczone aktywnie wspierają Inicjatywę Trójmorza” – informuje DFC.

Przypomnijmy, że w lutym br. Mike Pompeo podczas swojego wystąpienia na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa informował zgromadzonych o planie przekazania blisko miliarda dolarów państwom, które zrzeszone są w Inicjatywie Trójmorza. „Nasz cel jest prosty” – kontynuował „chcemy ożywić prywatne inwestycje w sektorze energetycznym tych państw, by chronić wolność i demokrację na całym świecie”.

Ponadto, we wrześniu br. sekretarz stanu USA Mike Pompeo udzielił wywiadu Frederickowi Kempe, prezydentowi Atlantic Council. Wśród wielu poruszonych tematów rozmowa dotyczyła m.in. Inicjatywy Trójmorza. Kempe zwrócił uwagę, że szef amerykańskiej dyplomacji promuje ją podczas swoich wizyt w Europie i zaznaczył, że „ta koncepcja pierwotnie narodziła się w Atlantic Council”. Samą Inicjatywę opisał jako przebiegający po osi północ-południe korytarz transportowy i energetyczny, który nie tyle zastępuje połączenia wschód-zachód, co raczej pogłębia integrację krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Kempe zaznaczył też, że wielką zwolenniczką tej koncepcji jest ambasador USA w Warszawie, Georgette Mosbacher, a Adam Boehler, szef International Development Finance Corporation, wyszedł z propozycją funduszy na ten cel.

– Zaoferowaliśmy do miliarda dolarów na wsparcie dla Inicjatywy Trójmorza. Zapewniliśmy też wsparcie obronne poprzez nasze (…) siły rotacyjnie operujące w tych regionach. I zrobiliśmy realny, dyplomatyczny wkład w to, by połączyć te kraje, na tej osi północ-południe. A w świetle tego, co jak widzimy dzieje się dziś na Białorusi, staje się to nawet ważniejsze – zaznaczył Pompeo.

– Z pewnością pracowaliśmy jako część Inicjatywy Trójmorza, by rozpoznać zagrożenie, jakie Komunistyczna Partia Chin może stanowić dla narodów w rejonie tych trzech mórz – mówił sekretarz stanu USA.

Fundusz Trójmorza, zainicjowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński EximBank, stanowi ekonomiczny wymiar Inicjatywy Trójmorza. Przedstawiciele Funduszu deklarują chęć zebrania około 3-5 mld euro. Inwestycje z tych środków w infrastrukturę mają zniwelować różnice w rozwoju między krajami regionu Europy Środkowo-Wschodniej a zachodnią częścią Starego Kontynentu.

Przeczytaj: Polska i Rumunia powołały Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza

Czytaj także: Zełenski w Estonii: Ukraina jest zainteresowana dołączeniem do Trójmorza

Inicjatywa Trójmorza to platforma współpracy krajów położonych między morzami Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym. Obecnie jej członkami są Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy chcą włączyć się w inicjatywę Trójmorza

Stany Zjednoczone od początku przedstawiały się jako sojusznik Inicjatywy Trójmorza. Na inauguracji Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Warszawie, prezydent USA podkreślał, że Stany Zjednoczone zdecydowanie wspierają ten projekt. Podkreślał przy tym wyraźnie kwestie energetyczne, handlowe, a także wojskowe.

dfc.gov / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply