Amerykańska marynarka wojenna ostrzegła we wtorek irańskich marynarzy w Zatoce Perskiej, aby nie podpływali do amerykańskich okrętów na dystans bliższy niż 100 metrów. Podkreślono, że złamanie tej zasady może skutkować podjęciem “środków obronnych”.

Marynarka wojenna USA wydała we wtorek komunikat do marynarzy pływających w Zatoce Perskiej, przestrzegając przed zbliżaniem się do amerykańskich okrętów na dystans bliższy niż 100 metrów. Agencja Reuters podkreśla, że komunikat był skierowany głównie do irańskich marynarzy wojskowych. W razie niezastosowania się do komunikatu, USA zagroziły podjęciem “zgodnych z prawem środków obronnych”.

Agencja zwraca uwagę, że komunikat amerykańskiej marynarki jest następstwem ostrzeżeń formułowanych w kwietniu przez Donalda Trumpa względem irańskiej floty. Trump miał oświadczyć, że nękają one okręty marynarki wojennej USA.

“Okręty wojskowe zbliżające się na mniej niż 100 metrów do amerykańskich jednostek mogą być interpretowane jako zagrożenie” – podkreślono we wtorkowym komunikacie.

Reuters powołuje się na słowa anonimowego urzędnika amerykańskiego, który miał powiedzieć, że wydany komunikat w żaden sposób nie zmienia zasad działania wojsk amerykańskich w regionie.

Dowództwo amerykańskiej marynarki wojennej na Bliskim Wschodzie napisało w oświadczeniu, że komunikat miał na celu jedynie “zwiększenie bezpieczeństwa, minimalizację zagrożeń, oraz zmniejszenie ryzyka popełnienia błędu”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdaniem agencji komunikat jest następstwem incydentu, który miał miejsce w zeszłym miesiącu. 11 irańskich okrętów zbliżyło się wówczas to jednostek amerykańskiej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej. Jeden z irańskich okrętów miał zbliżyć do do amerykańskiej jednostki na odległość 10 metrów. Sytuacja miała miejsce w Zatoce Perskiej.

Strona amerykańska uznała incydent za “niebezpieczną prowokację”. Wówczas Donald Trump sformułował względem Iranu ostrzeżenie, którego kontynuacją był wtorkowy komunikat.

Strona irańska twierdziła z kolei, że we wspomnianym incydencie winę ponoszą jednostki Stanów Zjednoczonych. Zagrożono także zniszczeniem amerykańskich okrętów w Zatoce Perskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sytuacja jest kolejnym przykładem napiętych relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Iranem. Napięcia pomiędzy obydwoma państwami nasilają się od 2018 roku, kiedy prezydent USA Donald Trump wycofał się z porozumienia nuklearnego z Iranem i ponownie wprowadził względem niego sankcje.

Napięcie pomiędzy krajami osiągnęło wyjątkowo wysoki poziom w styczniu, gdy wpływowy irański generał Kasem Sulejmani został zabity w ataku przeprowadzonym przez siły USA w Bagdadzie.

reuters.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply