Nowy plan blokowania energii elektrycznej wytworzonej w elektrowni jądrowej w Ostrowcu na Białorusi ma zostać przyjęty już w najbliższych tygodniach.

We wtorek litewski resort energetyki poinformował, że na przełomie stycznia i lutego Litwa ma przyjąć nowy plan blokowania energii elektrycznej wytworzonej w elektrowni jądrowej w Ostrowcu na Białorusi. Znajduje się ona 50 km od Wilna.

Litwa przyjęła co prawda wcześniej tzw. ustawę antywyspową, mającą zablokować import energii z elektrowni jądrowej w Ostrowcu na Litwę, jednak zdaniem nowego kierownictwa Ministerstwa Energetyki Litwy regulacje te nie działają prawidłowo. Powodem są działania Łotwy, która sprowadza energię z Białorusi. Jest ona następnie sprzedawana na giełdzie w Rydze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Jesienią 2020 roku. jeszcze przed uruchomieniem elektrowni, Litwa protestowała przeciwko temu, informując zarazem, że wraz z uruchomieniem produkcji energii elektrycznej w Ostrowcu, zgodnie z ustawą zakazującą handlu prądem z niebezpiecznych elektrowni krajów trzecich, „zostanie wyznaczona zerowa moc dla handlu energią elektryczną z Białorusi”. Tym samy, Litwa nie będzie dostarczać Białorusi rezerw energii elektrycznej.

Czytaj także: Litwa: parlament przeciwny rezolucji ws. elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi

Decyzję o budowie pierwszej białoruskiej elektrowni atomowej tuż przy granicy Litwy, Mińsk podjął jeszcze w 2008 r. Ma składać się z dwóch bloków energetycznych, produkcji rosyjskiej, o mocy 2400 MW. Okres eksploatacji elektrowni przewidziano na 60 lat. Paliwem ma być nisko wzbogacony uran, a systemy chłodzenia będą zaopatrywane przez rzekę Willę. Władze Litwy oprotestowały inwestycję uważając ją za zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia swoich obywateli. Jednak Białorusini konsekwentnie prowadzą inwestycję. Na początku października br. poinformowali, że pierwszy blok elektrowni w Ostrowcu rozpoczął pracę na minimalnym poziomie mocy kontrolowanej.

Elektrownia rozpoczęła swoją pracę 11 październiku 2020 roku, kiedy to pierwszy blok białoruskiej elektrowni został uruchomiony na minimalnym poziomie mocy. Według innych informacji, sa początku listopada ub. roku doszło do pierwszego rozruchu reaktora pierwszego bloku jądrowego. Obecnie trwają prace testowe. <ają zakończyć się po koniec pierwszego kwartału tego roku.

Zobacz także: Białoruś rozpoczęła rozruch elektrowni atomowej w Ostrowcu. Litwa protestuje

wilnoteka.lt / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz