Ukraina: dalszy spadek notowań prezydenta i partii rządzącej

Styczniowy sondaż Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KMIS) wykazał dalszy spadek popularności prezydenta Wołodymyra Zełenskiego oraz związanej z nim partii Sługa Narodu.

Gdyby wybory prezydenckie na Ukrainie odbyły się pod koniec stycznia br., w pierwszej turze zwyciężyłby urzędujący prezydent Wołodymyr Zełenski – wynika z najnowszego sondażu KMIS. Głosowanie na Zełenskiego zadeklarowało prawie 20 proc. zdecydowanych ankietowanych. To o ponad 7 proc. mniej niż podobnym sondażu KMIS z grudnia ub. roku.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Drugie miejsce w sondażu prezydenckim zajął były prezydent Petro Poroszenko, na którego mogłoby zagłosować prawie 16 proc. zdecydowanych wyborców. Na kolejnych miejscach znaleźli się była premier Julia Tymoszenko (prawie 12 proc.) i jeden z liderów prorosyjskiej Opozycyjnej Platformy-Za Życiem (OPZŻ) Jurij Bojko (11 proc.). Co ciekawe, stosunkowo niska pozycja Bojki wynika z obecności w sondażu innego polityka OPZŻ Wiktora Medwedczuka (7,5 proc.). Przed miesiącem, gdy Medwedczuka nie uwzględniono w sondażu, głosowanie na Bojkę zadeklarowało prawie 21 proc. ankietowanych, co dało mu drugie miejsce po Zełenskim.

Gdyby w drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzyli się Zełenski i Poroszenko, Zełenski mógłby liczyć na poparcie 55 proc. wyborców, przy 45 proc. głosów dla byłego prezydenta. Na uwagę zwraca poziom niezdecydowanych na poziomie 45 proc. Co ciekawe, gdyby do drugiej tury przeszli Poroszenko i Bojko, były prezydent przegrałby z politykiem OPZŻ stosunkiem głosów 47:53.

Spadek poparcia dla rządzących widać także w rankingu partii politycznych. Rządząca partia Sługa Narodu znalazła się dopiero na czwartym miejscu (11,2 proc. wskazań osób zdecydowanych). Gdyby wybory parlamentarne na Ukrainie odbyły się pod koniec stycznia, wygrałaby je OPZŻ (20,7 proc.). Na podium znalazłyby się jeszcze Europejska Solidarność Poroszenki (15,3 proc.) i Batkiwszczyna Julii Tymoszenko (12,6 proc.). Na dalszych miejscach były: Syła i czest’ (8,3 proc.), Hołos (5,6 proc.) i Ukraińska strategia Hrojsmana (5,3 proc.). Najbliżej przekroczenia progu wyborczego byłaby partia znanego emigracyjnego blogera Anatolija Szarija (Partia Szarija) z 4,6 proc.

W porównaniu z grudniowym sondażem KMIS partia Sługa Narodu straciła prawie 10 pkt. procentowych.

Sondaż został przeprowadzony 22 stycznia 2021 roku przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii drogą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na losowej reprezentatywnej próbie 1005 dorosłych respondentów mieszkających we wszystkich regionach Ukrainy (z wyjątkiem Krymu oraz części obwodów donieckiego i ługańskiego).

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: antymajdanowa i prorosyjska partia liderem w sondażach

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdaniem politologa z Uniwersytetu w Ottawie dra Iwana Kaczanowskiego ostatni spadek popularności Wołodymyra Zełenskiego i Sługi Narodu to następstwo podwyżek opłat za ogrzewanie, energię elektryczną i gaz, niezdolności władz do rozpoczęcia akcji szczepień przeciw COVID-19 oraz wejścia w życie przepisu ustawy językowej faworyzującego osoby posługujące się językiem ukraińskim.

Kresy.pl / kiis.com.ua

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz