Chiny przeprowadzą ćwiczenia wojskowe na spornym Morzu Południowochińskim, na które niedawno wpłynęła grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca – poinformowały we wtorek chińskie władze. Rejon jest uznawany za jeden z najbardziej zapalnych punktów w Azji.

Komunikat o rozpoczęciu ćwiczeń został wydany we wtorek przez agencję bezpieczeństwa morskiego prowincji Guangdong – informuje agencja „Reuters”. Dotyczył zakazu wpływania statków na obszar Zatoki Tonkińskiej na zachód od półwyspu Leizhou w południowych Chinach w dniach 27 – 30 stycznia. Szczegóły w kwestii czasu planowanych ćwiczeń nie zostały podane.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W sobotę amerykańska grupa lotniskowców kierowana przez USS Theodore Roosevelt wpłynęła na Morze Południowochińskie w celu promowania „wolności mórz”. Informowała o tym marynarka wojenna USA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Amerykańskie wojsko stwierdziło, że grupa lotniskowców znajduje się na Morzu Południowochińskim, do którego znacznej części prawa roszczą sobie Chiny, w celu prowadzenia rutynowych operacji „zapewnienia wolności mórz, budowania partnerstw, które sprzyjają bezpieczeństwu morskiemu”.

Ogłoszenie nastąpiło zaledwie kilka dni po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta USA. Sekretarz stanu USA, Antony Blinken, poinformował we wtorek w Senacie, że „bez wątpienia” Chiny stanowią największe wyzwanie dla Stanów Zjednoczonych ze wszystkich krajów.

W poniedziałek Chiny skrytykowały Waszyngton za wysyłanie samolotów i okrętów wojennych na Morze Południowochińskie. Oskarżyły Stany Zjednoczone o „prężenie muskułów” w regionie. Chińskie władze uważają, że wspomniane działania szkodzą pokojowi i stabilności.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Chiny przerosną ekonomicznie USA już w ciągu dekady

Morze Południowochińskie jest jednym z najbardziej zapalnych punktów w Azji. Prawie cały akwen jest uznawany przez Chiny jako własne terytorium. ChRL dąży do przejęcia nad akwenem całkowitej kontroli.

Prawa do poszczególnych obszarów Morza Południowochińskiego roszczą sobie także: Brunei, Malezja, Filipiny, Wietnam oraz Tajwan.

Morze Południowochińskie jest bogate w surowce. Posiada także kluczowe znaczenie dla międzynarodowego handlu.

Zobacz także: Chiński lotniskowiec przepłynął przez Cieśninę Tajwańską. Siły zbrojne Tajwanu w gotowości

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz