Grupa chińskich okrętów, w skład której wchodził nowy, chiński lotniskowiec Szantung, przepłynęła przez Cieśninę Tajwańską. Jednostki zmierzały na ćwiczenia, które odbędą się na wodach Morza Południowochińskiego – chińska marynarka wojenna poinformowała w poniedziałek. Ruchy chińskich jednostek wywołały podniesienie gotowości sił zbrojnych Tajwanu.

Komunikat chińskiej marynarki wskazuje, że Szantung oraz towarzyszące mu okręty „gładko” przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską – informuje „Aljazeera”. Chińska marynarka wojenna deklaruje, że ćwiczenia, na które zmierzały okręty będą wykonane „zgodnie z rocznym planem”. Tajwan poinformował, że wysłał sześć okrętów wojennych i osiem samolotów wojskowych do monitorowania ruchów chińskich jednostek.

„W przyszłości będziemy nadal organizować podobne operacje w oparciu o potrzeby szkoleniowe” – napisano w komunikacie chińskiej marynarki.

Resort obrony Tajwanu poinformował, że chińskiemu lotniskowcowi towarzyszyły cztery okręty wojenne.

Zobacz także: Dwa chińskie lotniskowce będą przeprowadzać ćwiczenia w pobliżu Tajwanu

Przypomnijmy, że w sobotę w godzinach porannych okręt marynarki wojennej USA także przepłynął przez Cieśninę Tajwańską. Marynarka USA informowała, że odbyło się to „na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Relacje pomiędzy Chinami i Tajwanem są bardzo napięte. Tajwan nie wykazywał zainteresowania zjednoczeniem się z ChRL. Potępił powtarzające się ćwiczenia wojskowe Chin w pobliżu wyspy i odrzucił chińską ofertę modelu „jednego kraju, dwóch systemów”. ChRL uznaje Tajwan za zbuntowaną prowincję. 

Zobacz także: Reuters: Wysoki rangą urzędnik USA odwiedził Tajwan. Chińskie MSZ protestuje

mnd.gov.tw / aljazeera.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz