Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Węgier Viktor Orbán przeprowadzili krótką rozmowę podczas niedzielnej ceremonii zaprzysiężenia Javiera Mileia na nowego prezydenta Argentyny.

Niedzielna rozmowa Zełenskiego i Orbána została pokazana na kanale Senatu Argentyny na YouTube. Temat rozmowy nie jest znany. Ukraińskie media spekulują, że mogła dotyczyć sporu o ewentualne członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.

Biuro Zełenskiego nie skomentowało rozmowy z Orbánem. W komunikacie dot. wizyty w Argentynie wspomniano jedynie o jego “nieformalnych rozmowach z szefami państw i rządów innych krajów”.

Według agencji UNIAN rozmowa nie była wcześniej zaplanowana.

Przeczytaj: Węgry reagują na zmiany w ukraińskim ustawodawstwie dotyczącym mniejszości narodowych

W piątek opublikowany został obszerny wywiad, jaki premier Węgier Viktor Orbán udzielił francuskiemu tygodnikowi „Le Point”. Wśród poruszonych tematów znalazła się też kwestia Ukrainy i jej aspiracji do członkostwa w Unii Europejskiej. Jego zdaniem, obecnie jest na to „skrajnie” nieodpowiednia pora, ponieważ potencjalna akcesja nie jest odpowiednio przygotowana i nie jest pewne, czy korzyści przewyższą koszta.

Orbán oświadczył, że Ukraina „jest jednym z najbardziej skorumpowanych państw na świecie i nie jest gotowa, by wstąpić do UE”. Zaznaczył, że Węgry jako sąsiad Ukrainy „doskonale wiedzą, co tam się dzieje – nieważne co myślą w Paryżu, Brukseli czy Hadze”. Zdecydowanie nie zgodził się z twierdzeniem, że Węgry wetują wszelkie unijne inicjatywy. Jak dodał, można powiedzieć, że „na nie nie przyzwalają”.

Zobacz także: Orbán oczekuje „strategicznej dyskusji” na temat polityki UE względem Ukrainy

reuters.com / unian.ua / wnp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply