Szef Komisji Europejskiej nie ustępuje w kwestii zmuszenia krajów Europy Środkowej do przyjmowania migrantów.

We wtorek wieczorem w Brukseli rozpoczęło się spotkanie Mateusza Morawieckiego z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude’m Junckerem. Przed tym spotkaniem Juncker udzielił wywiadu telewizji ARD, w którym skomentował relacje Brukseli z Warszawą.

Szef KE nie był skłonny przed rozmową z polskim premierem do szantażowania Polski obcięciem dotacji unijnych z powodu sporu o zmiany w sądownictwie i politykę migracyjną. „Nie jestem w nastroju do rzucania groźbami. Chciałbym, żebyśmy rozsądnie ze sobą rozmawiali.” – cytuje jego słowa redakcja polska Deutsche Welle, która dotarła do treści wywiadu, który będzie wyemitowany 14. stycznia.

Juncker utrzymywał koncyliacyjny ton mówiąc także, że „nie jest w bojowym nastroju”. Z jego słów wynika, że Zachód powinien unikać sytuacji, w wyniku której mieszkańcy Europy Środkowej uznają, nie mają wpływu na kierowanie Unię Europejską. „Ale kto tego chce, musi przestrzegać reguł gry” – zaznaczał Juncker.

Szef KE oczekuje także od Polski i Węgier przestrzegania przyjętych uzgodnień dotyczących przyjmowania „kwot uchodźców”. Jak mówił, byłoby to „więcej niż kilkaset osób”. Juncker nie akceptuje także dzielenia migrantów na lepszych i gorszych.

Nie akceptuję, kiedy ktoś mówi: nie przyjmiemy do naszego kraju żadnych ludzi o innym kolorze skóry, żadnych wyznawców islamu, żadnych homoseksualistów. Godzi to w podstawowe wartości europejskie. – uważa przewodniczący Komisji Europejskiej. Przypomniał on w wywiadzie o pracach nad reformą europejskiego systemu azylowego, która ma wprowadzić mechanizm stałego „kryzysowego” mechanizmu „relokacji uchodźców”, obowiązujący wszystkie kraje UE. Wezwał Polskę i Węgry do udziału w „sporze pomysłów” odnośnie reformy, tak aby znaleźć rozwiązanie „w zgodzie”. W przeciwnym wypadku rozwiązania te znowu zostaną przyjęte większością głosów – zagroził Juncker.

CZYTAJ TAKŻE: Juncker zaprasza Morawieckiego na rozmowy do Brukseli

Kresy.pl / Deutsche Welle/Interia

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Accipiter
  Accipiter :

  Obawiam się, że Morawiecki może zrobić jakiś deal w sprawie islamskich migrantów. Oczywiście kosztem nas Polaków. Jeśli do tego dojdzie to PiS poszybuje w dół, a ludzie będą tak jak zwykle musiel posprzątać bałagan, który zgotowali rządzący.

 2. zefir
  zefir :

  Jean-Claude,znów pewnie pochlałeś i szokujesz,słowem głaszczesz i niczym ciapacką maczugą machasz-psychiczne tortury stosujesz.Członków UE zwyrodniałymi kryteriami mierzysz,na lepszych i gorszych różnicujesz,ich narodowych wartości nie akceptujesz.Sam Jean-Claude’ie przed odpowiedzialnością się migasz.Jako szef KE tchórzliwie i milcząco akceptowałeś dziurawe granice UE,tych co zapraszali tabuny islamskich najeżdżców,nawet słowem sprzeciwu się nie ozwałeś w obronie zapisów traktatowych UE.Tym samym skundlonym pieskiem europejskiego lewactwa się stałeś.Przecież nie za to kasę przewodniczącego Komisji Europejskiej brałeś,nie za to odpowiadałeś.Takie zwyrodnialstwo i nieudacznictwo się dzieje,gdy stołek który grzejesz kontrolnej i demokratycznej legitymizacji nie ma.

 3. Mazowszanin jeden
  Mazowszanin jeden :

  Dla Jean-Claude’a Junckera te wyświechtane “wartości europejskie” (o nie, nie, żadne wartości chrześcijańskie bo te dla nich, niby chrześcijan z partii rzekomo chadeckich, są zdezaktualizowane i warte jedynie pomijania) to nic innego jak idee “Manifestu z Ventotene”, podstawa realizacji planu Coudenhove-Kalergi.