Ukraina wprowadzi zakaz lotów nad swoim terytorium dla 13 rosyjskich regionalnych linii lotniczych i Syrian Cham Wings Airlines na trzy lata – podała w środę agencja Reuters. Firmy te mają obsługiwać loty na Krym, który został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.

Jak poinformowała w środę agencja prasowa Reuters, Ukraina wprowadzi zakaz lotów nad swoim terytorium dla 13 rosyjskich regionalnych linii lotniczych i Syrian Cham Wings Airlines na trzy lata. Firmy te mają obsługiwać loty na Krym, który został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.

Projekt uchwały zatwierdzony przez rząd zabrania „tranzytu zasobów, lotów i transportu” przez 14 linii lotniczych. Aby uchwała zaczęła obowiązywać, musi zostać zatwierdzona przez radę bezpieczeństwa narodowego Ukrainy pod przewodnictwem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

„Przewoźnicy lotniczy Federacji Rosyjskiej systematycznie naruszają procedurę korzystania z przestrzeni powietrznej Ukrainy” – podał rząd w oświadczeniu.

„Naruszenia obejmują loty w strefie zakazanej nad czasowo okupowanym terytorium Autonomicznej Republiki Krym”.

Kijów ukarał setki rosyjskich podmiotów, biznesmenów i polityków od czasu aneksji Półwyspu Krymskiego przez sąsiada Ukrainy.

Zobacz też: Darmowe loty dla Ukraińców. Agencja zatrudnienia chwali się sprowadzaniem migrantów

Jak informowaliśmy w listopadzie, ukraiński sąd na wniosek prokuratury nałożył zaoczne areszty na 44 samoloty rosyjskich linii lotniczych, które bez zgody strony ukraińskiej latały na zajęty od 2014 roku przez Rosję Krym. Tym samym liczba rosyjskich samolotów zaocznie aresztowanych przez Ukrainę wzrosła do 109.

“Pod procesowym kierownictwem Prokuratury Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola ustalono kolejne 44 samoloty rosyjskich linii lotniczych i skierowano do sądu wnioski o aresztowanie tych samolotów, które naruszyły porządek wjazdu/wyjazdu na/z okupowany półwysep oraz zasady lotów międzynarodowych” – czytamy w oświadczeniu ukraińskiej prokuratury.

W sumie liczba rosyjskich samolotów zaocznie aresztowanych przez Ukrainę za latanie na Krym wynosi już 109.

Prokuratura przypomniała, że w marcu 2014 roku Ukraina zamknęła przestrzeń powietrzną nad Krymem, w związku z czym do tej pory wszystkie lotniska na tym terytorium oficjalnie są zamknięte.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, poinformował, że głównymi celami Wołodymyra Zełenskiego w 2021 roku będzie przywrócenie spokoju w Donbasie i powrót Półwyspu Krymskiego do Ukrainy, a także aktywna polityka międzynarodowa.

“Po pierwsze, Ukraina skoncentruje się na utrzymaniu i wzmocnieniu wsparcia międzynarodowego poprzez rozwój współpracy bilateralnej ze swoimi partnerami strategicznymi, a mianowicie Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Kanadą, Polską, Litwą i Azerbejdżanem” – napisał Żółkiew.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply