Przy okazji swojej oficjalnej wizyty w Polsce, szef MSZ Węgier, Péter Szijjártó, zwrócił uwagę na wciąż istotną kwestię migracji oraz związane z tym zagrożenia.

W czwartek wizytę w Polsce złożył minister spraw zagranicznych Węgier, Péter Szijjártó. Spotkał się z szefem polskiej dyplomacji, Zbigniewem Rau, ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Kamińskim i wicepremierem Jarosławem Gowinem.

Po wizycie Szijjártó powiedział, że Unia Europejska stoi obecnie w obliczu dwóch wyzwań. Pierwszym jest „skrajnie powolne” pozyskiwanie szczepionek na SARS-CoV-2, a drugim „ryzyko zdrowotne spowodowane nadchodzącymi falami migracji”. Minister skrytykował podejmowane w ramach UE działania, mające na celu nałożenie na kraje członkowskie obowiązkowych, „sponsorowanych przez Unię” kwot migracyjnych.

– Pozwalanie setkom tysięcy niezaszczepionych ludzi na wkraczanie do Europy nada pandemii świeży impet – mówił Szijjártó, zaznaczając, że dostawy szczepionek są znacznie wolniejsze niż oczekiwano. Zwrócił też uwagę, że niedawno Komisja Europejska porozumiała się z 79 krajami afrykańskimi, karaibskimi i z regionu Pacyfiku w sprawie ułatwienia napływu do Europy migrantów z tych państw.

Szef MSZ Węgier powiedział też, że zgodził się z polskim ministrem spraw wewnętrznych co do konieczności „udaremniania i wetowania w jak największym zakresie” wszelkich działań Brukseli dotyczących imigracji. Według niego, Węgry i Polska zgadzają się z potrzebą niedopuszczenia, by kraje Europy Środkowej musiały zaakceptować nowe typy unijnych kwot migracyjnych i przyjmować nowe fale migrantów. Oba kraje mają też na bieżąco informować się nawzajem o opóźnieniach w dostawach szczepionek.

Przeczytaj: Węgry krytykują KE za „skandalicznie wolne” wdrażanie szczepionek, rozmawiają z producentem z Chin

Podczas rozmowy w wicepremierem Gowinem węgierski minister docenił wspólne stanowisko Polski i Węgier na forum UE, w kwestiach dotyczących budżetu unijnego i tzw. praworządności.

Szijjártó podkreślił, że Polska jest czwartym największym partnerem handlowym Węgier oraz 10. pod względem węgierskich inwestycji kapitałowych. Dotyczy to np. firmy farmaceutycznej Richter, kompanii MOL czy firmy budowlanej Cordia.

Według polskiego MSZ, najważniejszymi tematami rozmów ministrów Rau i Szijjártó były: rozwój współpracy dwustronnej oraz wymiana doświadczeń w zakresie szczepień przeciwko COVID-19.  Jednym z wiodących zagadnień konsultacji był rozwój współpracy regionalnej. Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że Polska, jako kraj sprawujący prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej, szczególnie akcentuje wagę dobrej koordynacji współpracy państw regionu.

Ministrowie omówili plany polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, w tym m.in. projekty infrastrukturalne, jak Via Carpatia. Przedyskutowano też kwestie współpracy rozwojowej, w tym polsko-węgierski projekt humanitarny w Jordanii. Według MSZ, ministrowie omówili też kluczowe zagadnienia polityki wschodniej, w tym sytuację na Białorusi i Ukrainie.

Czytaj również: Szef MSZ Węgier: pozbawianie przez Ukrainę Węgrów ich praw jest nie do zaakceptowania

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii podało z kolei, że głównymi tematami rozmowy ministra i wicepremiera Gowina z szefem MSZ Węgier były: strategiczna współpraca na forum UE i w Grupie Wyszehradzkiej, wzmocnienie współpracy bilateralnej na poziomie biznesowym oraz wspólne działania w sferze polityki kosmicznej.

Dzień wcześniej Szijjártó złożył oficjalną wizytę na Ukrainie, gdzie spotkał się z szefem ukraińskiej dyplomacji.

hungarytoday.hu / gov.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply