Krym i Donbas priorytetami dla Zełenskiego w 2021 roku

Przywrócenie spokoju w Donbasie, powrót Krymu do Ukrainy, a także aktywna polityka międzynarodowa mają być priorytetami prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w 2021 roku – poinformował w sobotę Unian powołując się na Ihora Żółkiewa, wiceszefa Kancelarii Prezydenta.

Jak poinformował w sobotę Unian, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, poinformował, że głównymi celami Wołodymyra Zełenskiego w 2021 roku będzie przywrócenie spokoju w Donbasie i powrót Półwyspu Krymskiego do Ukrainy, a także aktywna polityka międzynarodowa.

“Po pierwsze, Ukraina skoncentruje się na utrzymaniu i wzmocnieniu wsparcia międzynarodowego poprzez rozwój współpracy bilateralnej ze swoimi partnerami strategicznymi, a mianowicie Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Kanadą, Polską, Litwą i Azerbejdżanem” – napisał Żółkiew.

Kancelaria Prezydenta będzie także kontynuować prace nad kolejnym szczytem w formacie normandzkim w 2021 roku, podczas którego omówiona zostanie kwestia zaprowadzenia pokoju w Donbasie na ukraińskich warunkach.

Kancelaria Prezydenta Ukrainy, jest również skłonna zachować „trwały rozejm” i zintensyfikować prace Trójstronnej Grupy Kontaktowej (Ukraina, Rosja i OBWE) nad pokojowym rozwiązaniem w Donbasie. Ponadto planuje wymianę osób przetrzymywanych i zapewnia normalne funkcjonowanie punktów kontroli wejścia-wyjścia na linii trakcyjnej.

W 2021 roku Ukraina będzie kontynuować prace nad zwiększeniem międzynarodowej presji na Rosję. „Sankcje wobec Rosji pomagają Ukrainie w procesie pokojowego rozwiązania [sytuacji w Donbasie], dlatego powinny obowiązywać do pełnego przywrócenia status quo, nad którym ukraińscy dyplomaci nieustannie pracują rok po roku – zaznaczył Żółkiew.

Administracja Zełenskiego chce również nawiązać dialog z nową administracją Bidena. Oficjalna wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych będzie miała wysoki priorytet.

„Jednym z kluczowych zadań jest nawiązanie systematycznego dialogu z przedstawicielami odnowionego Kongresu w celu dalszego wzmocnienia ponadpartyjnego wsparcia dla Ukrainy. Będziemy pracować nad tym, aby odnowiona polityka USA przyczyniła się do wzmocnienia jedności transatlantyckiej, wzmocnienia NATO oraz rozszerzenia i wzmocnienie polityki i wsparcia wobec Ukrainy ”- powiedział Żółkiew.

Kolejnym celem jest maksymalne wykorzystanie statusu Partnera Rozszerzonych Szans, aby zbliżyć Ukrainę do członkostwa w Sojuszu. „Czekamy na reakcję partnerów na stosowne propozycje w tym zakresie, które prezydent skierował do Sekretarza Generalnego NATO” – dodał.

Kluczowym zadaniem na przyszły rok jest uwzględnienie euroatlantyckich celów Ukrainy w decyzjach przywódców państw NATO na najbliższym szczycie Sojuszu.

W 2021 roku Kancelaria Prezydenta planuje rozpocząć konsultacje w sprawie aktualizacji umowy stowarzyszeniowej i umowy o wspólnym obszarze lotniczym między Ukrainą a UE.

Kancelaria spodziewa się na koniec I kwartału 2021 roku wniosków Komisji Europejskiej dotyczących gotowości Ukrainy do podpisania umowy o ocenie zgodności i akceptacji wyrobów przemysłowych, tzw. przemysłowego ruchu bezwizowego z UE. Kijów zamierza także rozpocząć dialog na temat swojego zaangażowania w realizację Europejskiego Zielonego Ładu.

Zobacz też: „Czyja Ukraina? Bandery!” – w Kijowie i innych miastach Ukrainy uczczono rocznicę urodzin Bandery [+VIDEO/+FOTO]

Kresy.pl/Unian

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply