Ukraina i Białoruś (Kresowy Przegląd Tygodnia #46)

Minister zdrowia Ukrainy zapowiedział, że pracownicy oświaty, którzy nie zaszczepią się przeciwko Covid-19, na czas kwarantanny stracą prawo do wynagrodzenia; greckokatolicki ksiądz Mychajło Hredil znalazł się wśród laureatów tegorocznej nagrody im. Stepana Bandery; na ukraińskim TikToku rozpowszechnia się nowa inicjatywa, która polega na zamieszczaniu w sieci krótkich nagrań wideo, na których dzieci i młodzież imitują śpiew (rzadziej śpiewają) pierwszej zwrotki pieśni „Baćko nasz Bandera, Ukrajina maty”; na szczycie UE-Ukraina podpisano szereg umów; podczas meczu rugby Polska-Ukraina we Lwowie ukraińscy kibice wymachiwali flagami OUN-UPA i wywiesili baner głoszący ukraińskość Przemyśla; IPN domaga się od strony ukraińskiej udziału w badaniach dołów śmierci, odkrytych na terenie dawnego obiektu specjalnego NKWD „Tatarka” w Odessie; ABW zatrzymało polskiego obywatela podejrzanego o szpiegowanie dla Białorusi.

Zapisz się w poniższym formularzu, aby otrzymywać pełny Kresowy Przegląd Tygodnia co tydzień na swoją skrzynkę mailową:

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Ukraina i Białoruś

Minister zdrowia Ukrainy zapowiedział, że pracownicy oświaty, którzy do listopada nie zaszczepią się przeciwko COVID-19, będą na czas kwarantanny odsuwani od pracy i stracą prawo do wynagrodzenia. Za tydzień zaczną obowiązywać ograniczenia dla pasażerów pociągów.

Znany z nacjonalistycznej aktywności greckokatolicki ksiądz Mychajło Hredil znalazł się wśród laureatów tegorocznej nagrody im. Stepana Bandery przyznawanej przez Radę Obwodu Lwowskiego.

W ukraińskojęzycznej części serwisu TikTok rozpowszechnia się nowa inicjatywa typu flashmob, o probanderowskim charakterze, zyskując coraz większą popularność i rozgłos wśród ukraińskiej młodzieży. Akcja polega na zamieszczaniu w sieci krótkich nagrań wideo, na których dzieci i młodzież imitują śpiew (rzadziej śpiewają) pierwszej zwrotki pieśni „Baćko nasz Bandera, Ukrajina maty” (ukr. Батько наш – Бандера, Україна – мати; pol. „Ojciec nasz Bandera, Ukraina matka”) do podkładu w postaci popularnej wersji tego utworu w wykonaniu zespołu wokalnego Pentarchia. Same udawane śpiewy są często celowo przerysowywane, np. z przesadną gestykulacją. Tzw. flashmob trwa na Ukrainie już od jakiegoś czasu.

W ramach szczytu Unia Europejska – Ukraina w Kijowie podpisano m.in. umowę o transporcie lotniczym, która otwiera drogę do utworzenia „wspólnego obszaru lotniczego” między UE a Ukrainą. Na mocy innych umów, Ukraina dołączyła do unijnych programów „Horyzont Europa” i „Kreatywna Europa”.

Na meczu rugby Polska-Ukraina we Lwowie, ukraińscy kibice nie tylko wymachiwali flagami OUN-UPA, ale też wywiesili rewizjonistyczny baner głoszący rzekomą ukraińskość Przemyśla i ziem południowo-wschodniej Polski, tzw. Zakerzonia.

IPN domaga się od strony ukraińskiej udziału w badaniach dołów śmierci, odkrytych na terenie dawnego obiektu specjalnego NKWD „Tatarka” w Odessie. W miejscy tym znaleziono szczątki kilku tysięcy ofiar stalinowskich represji – według IPN, również Polaków.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali w niedzielę polskiego obywatela podejrzanego o szpiegowanie dla Białorusi.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply