Minister zdrowia Ukrainy zapowiedział, że pracownicy oświaty, którzy do listopada nie zaszczepią się przeciwko COVID-19, będą na czas kwarantanny odsuwani od pracy i stracą prawo do wynagrodzenia. Za tydzień zaczną obowiązywać ograniczenia dla pasażerów pociągów.

W środę ukraińskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w związku z pogarszającą się na Ukrainie sytuacją epidemiczną z powodu COViD-19 zaakceptowano rekomendację resortu, żeby zwrócić się z wnioskiem do państwowych administracji obwodowych o przeniesienie jesiennej przerwy szkolnej. Miałaby ona zacząć się o tydzień wcześniej, czyli 18 października. Minister zdrowia Wiktor Laszko tłumaczył, że powodem jest m.in. coraz częstsze wykrywanie zakażeń koronawirusem u dzieci oraz to, że coraz więcej uczniów i nauczycieli trafia na kwarantannę. Przyspieszona przerwa w szkołach miałaby ograniczyć kontakty społeczne i zarazem rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Laszko przypomniał zarazem, że pracownicy oświaty objęci są obowiązkiem szczepień przeciwko COViD-19. Zagroził zarazem, że jeśli ktoś pracujący w sferze oświatowej nie zaszczepi się do listopada, to na czas kwarantanny zostanie odsunięty od pracy i pozbawiony prawa do wynagrodzenia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ukraiński resort zdrowia planuje w późniejszym czasie objęcie obowiązkiem szczepień także wszystkich pracowników administracji państwowej, a także państwowych przedsiębiorstw i organizacji, jak również pracowników opieki społecznej czy poczty.

Dodatkowe obostrzenia wprowadzają też ukraińskie koleje. Od 21 października br. konduktorzy będą sprawdzać, czy pasażerowie poza biletem na podróż posiadają również certyfikaty potwierdzające przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19. W strefie żółtej wystarczyć ma potwierdzenie przyjęcia pierwszej dawki, w czerwonej konieczne ma być pełne zaszczepienie się. Dopuszczalne mają być też negatywne wyniki testów PCR lub antygenowych. Osoba nieposiadająca żadnego z tych dokumentów nie zostanie wpuszczona do pociągu.

Władze Ukrainy rozważają też możliwość ograniczenia korzystania z transportu publicznego i usług gastronomicznych tylko do osób zaszczepionych, ewentualnie posiadających negatywny wynik testu.

Według prognoz ukraińskiej Akademii Nauk, jeszcze przed końcem miesiąca dzienna liczba nowych zakażeń może przekroczyć 20 tys.

Czytaj także: Z powodu pandemii Covid-19 drastycznie spadła oczekiwana długość życia

moz.gov.ua / 112.international / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz