Lwowska rada obwodowa (odpowiednik polskiego sejmiku województwa) ogłosiła we wtorek rok 2019 w obwodzie lwowskim na Ukrainie Rokiem Stepana Bandery i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

Jak podano na stronie internetowej lwowskiej rady obwodowej, w przyszłym roku przypada 110. rocznica urodzin Stepana Bandery (urodził się on 1. stycznia 1909 roku) a także 90. rocznica utworzenia Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Deputowani rady obwodowej postanowili w związku z tym ogłosić Rok Stepana Bandery i OUN.

Rada zobowiązała departament wewnętrznej i informacyjnej polityki oraz departament ds. kultury, narodowości i religii państwowej administracji obwodu do opracowania i uzgodnienia z organami rady odpowiedniego planu obchodów.

CZYTAJ TAKŻE: Kaczyński: Ukraina z Banderą do Europy nie wejdzie

Jak przypomniał portal Zaxid.net, rok obecny jest na ziemi lwowskiej Rokiem Towarzystwa „Proswita”, a poprzedni był Rokiem Wjaczesława Czornowoła i Josifa Slipego. Był on również ogłoszony przez lwowską radę obwodową Rokiem UPA i Romana Szuchewycza. Radni chcieli w ten sposób uczcić 75. rocznicę powstania UPA i 110. rocznicę urodzin jej dowódcy.

Przypomnijmy, że w październiku br. lwowska rada obwodowa zażądała usunięcia posągów lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich. Ukraińscy samorządowcy uznali je za „symbol polskiej okupacji Lwowa” i twierdzili, że ustawiono je niezgodnie z prawem.

CZYTAJ TAKŻE: Żąda usunięcia lwów z Cmentarza Orląt, bryluje na polskich salonach – Ołeksandr Hanuszczyn [+FOTO]

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której przywódcą był Stepan Bandera, wraz z jej zbrojnym ramieniem – Ukraińską Powstańczą Armią, jest odpowiedzialna za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w czasie II wojny światowej. W czasie rzezi wołyńskiej Bandera był przetrzymywany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, w związku z czym kwestionowana jest jego odpowiedzialność za tę zbrodnię. Obrońcy Bandery nie biorą pod uwagę, że był on przetrzymywany w dobrych warunkach i utrzymywał stały kontakt ze swoją organizacją. Odpowiada on również za liczne zbrodnie swojego ugrupowania popełnione w czasie przebywania na wolności.

PRZECZYTAJ: Żurawski vel Grajewski: Bandera odpowiada osobiście za śmierć tylko jednego Polaka

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / oblrada.lviv.ua / zaxid.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Wolyn1943 :

  To ci dopiero będzie wyzwanie dla polskiego konsulatu we Lwowie! Przyjąć zaproszenie na obchód czy nie, wysłać tam konsula osobiście czy zastępcę trzeciego sekretarza? Bo absencja na tak znamienitych uroczystościach z pewnością nie wchodzi w rachubę, tym bardziej że Ukraińcy (znani ze swej głębokiej miłości do wszystkiego co polskie) zapewne zaproszenia słać będą na potęgę…

 2. Avatar
  ViS :

  Dlaczego prawosławni, zarówno ukraińcy jak i rosjanie tak bardzo uwielbiają ludobójców?. Czy to ma związek z kazaniami popów w cerkwiach?. Polska najwięcej wycierpiała właśnie od prawosławnych. Ta religia powinna być zakazana w Polsce moim zdaniem.

  • ProPatria
   ProPatria :

   O nas się nie martw banderowski oszołomie, damy sobie z wami radę. Zmienimy władzę i weźmiemy się za poprawę wizerunku Rzeczpospolitej, w tym złamanie rezunskiego, butnego karku. Problem to będziesz miał ty, w jakim kolejnym kraju pasożytować i uciekać od ratowania waszego samostijnego syfu. Co do goowna, nikt nie musi na was srać. Od wieków taplacie się we własnym szambie. I niech tak pozostanie..