Lwów: rok 2019 ogłoszony Rokiem Stepana Bandery i OUN

Lwowska rada obwodowa (odpowiednik polskiego sejmiku województwa) ogłosiła we wtorek rok 2019 w obwodzie lwowskim na Ukrainie Rokiem Stepana Bandery i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

Jak podano na stronie internetowej lwowskiej rady obwodowej, w przyszłym roku przypada 110. rocznica urodzin Stepana Bandery (urodził się on 1. stycznia 1909 roku) a także 90. rocznica utworzenia Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Deputowani rady obwodowej postanowili w związku z tym ogłosić Rok Stepana Bandery i OUN.

Rada zobowiązała departament wewnętrznej i informacyjnej polityki oraz departament ds. kultury, narodowości i religii państwowej administracji obwodu do opracowania i uzgodnienia z organami rady odpowiedniego planu obchodów.

CZYTAJ TAKŻE: Kaczyński: Ukraina z Banderą do Europy nie wejdzie

Jak przypomniał portal Zaxid.net, rok obecny jest na ziemi lwowskiej Rokiem Towarzystwa “Proswita”, a poprzedni był Rokiem Wjaczesława Czornowoła i Josifa Slipego. Był on również ogłoszony przez lwowską radę obwodową Rokiem UPA i Romana Szuchewycza. Radni chcieli w ten sposób uczcić 75. rocznicę powstania UPA i 110. rocznicę urodzin jej dowódcy.

Przypomnijmy, że w październiku br. lwowska rada obwodowa zażądała usunięcia posągów lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich. Ukraińscy samorządowcy uznali je za „symbol polskiej okupacji Lwowa” i twierdzili, że ustawiono je niezgodnie z prawem.

CZYTAJ TAKŻE: Żąda usunięcia lwów z Cmentarza Orląt, bryluje na polskich salonach – Ołeksandr Hanuszczyn [+FOTO]

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której przywódcą był Stepan Bandera, wraz z jej zbrojnym ramieniem – Ukraińską Powstańczą Armią, jest odpowiedzialna za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w czasie II wojny światowej. W czasie rzezi wołyńskiej Bandera był przetrzymywany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, w związku z czym kwestionowana jest jego odpowiedzialność za tę zbrodnię. Obrońcy Bandery nie biorą pod uwagę, że był on przetrzymywany w dobrych warunkach i utrzymywał stały kontakt ze swoją organizacją. Odpowiada on również za liczne zbrodnie swojego ugrupowania popełnione w czasie przebywania na wolności.

PRZECZYTAJ: Żurawski vel Grajewski: Bandera odpowiada osobiście za śmierć tylko jednego Polaka

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / oblrada.lviv.ua / zaxid.net

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Wolyn1943
    Wolyn1943 :

    To ci dopiero będzie wyzwanie dla polskiego konsulatu we Lwowie! Przyjąć zaproszenie na obchód czy nie, wysłać tam konsula osobiście czy zastępcę trzeciego sekretarza? Bo absencja na tak znamienitych uroczystościach z pewnością nie wchodzi w rachubę, tym bardziej że Ukraińcy (znani ze swej głębokiej miłości do wszystkiego co polskie) zapewne zaproszenia słać będą na potęgę…

  2. Kojoto
    Kojoto :

    Winę za rozpanoszenie się szowinistycznych psychopatów ponosi między innymi PiS, o PO i innych zaprzańcach nie wspominając. UPAdlińcy mając “oficjalne” poparcie dla swoich bezeceństw, czują się całkiem bezkarni.