Dymisja dowódcy ukraińskich sił powietrznych wyraźnie nastąpiła w kontekście utraty przez Ukrainę, w niejasnych obecnie okolicznościach, pierwszego myśliwca F-16.

W piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał dowódcę sił powietrznych Ukrainy, gen. Mykołę Ołeszczuka. Nie podał przy tym konkretnych powodów takiej decyzji.

Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec zapowiedziała powstanie komisarza ds. obrony. Podkreśliła, że wydatki na zbrojenia w Europie wzrosły do 300 miliardów euro, a bezpieczeństwo kontynentu wymaga strategicznych decyzji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej złożyła obietnice powołania komisarza do spraw obronności jeszcze za poprzedniej kadencji. Zdaniem polityk, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Unia Europejska musi postawić na budowanie wspólnego potencjału obronnego.

„Jeśli chcemy pokoju, powinniśmy fundamentalnie przemyśleć architekturę bezpieczeństwa Europy” – powiedziała w piątek w Pradze Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec. – „Rosyjska inwazja otwarła Europie oczy” – mówiła.

Ministerstwo Obrony Narodowej wydało komunikat informujący, że zostały podjęte działania mające na celu przygotowanie procesu szkolenia w Polsce ukraińskich ochotników. Zgodnie z przyjętą umową o bezpieczeństwie między Polską a Ukrainą z 8 lipca bieżącego roku.

MON opublikowało komunikat, w którym poinformowano, że zostały podjęte działania mające na celu przygotowanie procesu szkolenia w Polsce ukraińskich ochotników. Na podstawie zobowiązań wynikających z ukraińsko-polskiej umowy o bezpieczeństwie podpisanej przez
Donalda Tuska oraz Wołodymyra Zelenskiego w dniu 8 lipca 2024 r.

Opracowane zostało i uzgodnione przez obie strony porozumienie techniczne, regulujące kwestie organizacji szkolenia. Jak informuje MON w oparciu o jego zapisy strona polska jest gotowa do rozpoczęcia szkolenia i oczekuje na działanie strony ukraińskiej, czyli przekazanie danych ochotników, które pozwolą na rozpoczęcie niezbędnych formalności do realizacji szkolenia.

Grupa zachodnich koncernów i izraelskiej spółki zaproponowała władzom Republiki Cypryjskiej projekt eksploatacji podmorskich złóż gazu. W tle geopolityka.

Izraelska firma NewMed Energy wraz z koncernami Chevron i Shell ogłosiła nowy plan zagospodarowania złóż gazu znajdujących się w oficjalnej ekonomicznej strefie morskiej Republiki Cypryjskiej. „Zgodnie z zaktualizowanym planem produkcja i przetwarzanie gazu ziemnego ze złoża będą realizowane poprzez budowę niezależnego pływającego obiektu produkcyjnego, który zostanie umieszczony nad złożem <<Aphrodite>>” — poinformowała izraelska firma, którą zacytowała w niedzielę agencja informacyjna Reutera.

W złożu mają zostać początkowo wykonane cztery odwierty. Gaz ziemny będzie eksportowany rurociągiem do egipskiego systemu przesyłowego. Zasobność złoża obliczana jest na miliardy metrów sześciennych. Od czasu, gdy Chevron próbuje wprowadzić zmiany do planu rozwoju złoża z 2019 r., trwają przedłużające się rozmowy grupy spółek z władzami w Nikozji.

Administracja prezydenta USA odrzuciła propozycję wysłania na Ukrainę pracowników do obsługi myśliwców F-16. (more…)

Serbia kupi 12 myśliwców Rafale od francuskiego Dassault Aviation, aby zastąpić flotę MiG-29, w ramach umowy, którą prezydent Francji Emmanuel Macron nazwał strategiczną zmianą dla kraju bałkańskiego. (more…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%